Chcete, aby byly vaše pokojovky stále svěží a krásně kvetly? Zapomeňte na drahá a neekologická hnojiva. Porozhlédněte se raději doma v ledničce či ve spíži po některých ingrediencích a potravinách, které mají blahodárné účinky i na zdravý vývoj rostlin. U některých budete možná velmi příjemně překvapeni.

Zajímavé tipy na pěstování pokojovek se dozvíte z následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Majonéza

Pokud chcete, aby měly vaše pokojovky krásně hladké a lesklé listy, sáhněte do lednice pro majonézu. Samozřejmě si můžete vyrobit i domácí z vajíček a oleje. Vložte majonézu do misky a pomocí suchého hadříku ji naneste na vrchní část listů a řádně rozetřete. Poskytnete tak rostlině nejen výživu, ale také ochrannou vrstvu před ulpíváním prachu. Pokud doma zrovna nemáte majonézu, lze použít i rostlinný olej.

Citrony

Pokud potřebujete některým pokojovkám zvýšit kyselost půdy, můžete použít trošku citronové šťávy. Přidejte do konve s 2,5 l vody 1 polévkovou lžíci citronové šťávy a půdu s ní jednou do týdne zalijte. Pozor! Nikdy nepoužívejte k výživě rostlin citronové slupky, protože obsahují některé sloučeniny, které zpomalují rozklad organické hmoty.

Banány

Nevyhazujte slupky od banánů, raději je použijte k pohnojení půdy. Pokrájejte slupky na menší kousky a rozložte je do zeminy kolem rostliny. Díky jejich pomalému rozkladu vyživíte pokojovku draslíkem, dusíkem, fosforem a hořčíkem. Banánové slupky lze využít i k péči o listy. Stačí je párkrát potřít vnitřní částí slupky a uvidíte, jak budou krásně zářit.

Perlivá voda

Dopřejte vašim pokojovým rostlinám občas „loka“ čisté vody s bublinkami. Obohatí půdu o živiny, jako jsou hořčík, vápník a draslík. Pokojovky budou růst rychleji a budou mít krásně zelenou barvu.

Zelený čaj

Pokud necháte zelený neslazený čaj vystydnout, můžete jej použít na květiny ve formě zálivky. Jedná se o velice cenné dusíkaté hnojivo s mnoha různými mikroživinami. Stejně tak můžete pár čajových lístků vpravit přímo do zeminy.

Pivo

Pro lesk i výživu pokojových květin lze využít i obyčejné pivo. Namočte hadřík do zlatavého moku a otřete s ním všechny listy. Nejenže jim dodáte potřebné živiny, ale získají i krásný lesk. Další možností je pivo zředit a využít jako zálivku. Tento proces opakujte zhruba jednou týdně.

Související články

Zdroje: www.pestujme.cz, www.prima-receptar.cz, www.bydlenisnu.cz