Ať už je motivem vymalování bytu touha po změně barevnosti interiéru nebo jarní očista poněkud zašlých stěn, stojíme na začátku před rozhodnutím, zda si objednáme profesionála, nebo zda to zvládneme sami.

Měli bychom mít jasno například v tom, že zejména výběr odstínů a barevných tónů, ale rovněž volba vhodné nátěrové hmoty vyžaduje malířské zkušenosti.

Přinejmenším bychom se s odborníkem měli poradit o nákupu nejvhodnějšího materiálu a pomůcek. Výběr nátěrové hmoty je alfou a omegou úspěšného vymalování.

Co je dobré vědět při volbě nátěrové hmoty

  • Ne každá barva se hodí pro každý podklad a použití.
  • Nátěrové hmoty se liší také v odolnosti proti otěru.
  • Některé materiály vytvářejí lesklé povrchy a jiné matné.
  • Každá malba má jinou kryvost.
  • Namíchat stejný odstín pro následné opravy není jednoduché.
  • Některé barvy jsou parotěsné a jiné naopak zdivu umožňují dýchat.

Dalším důležitým rozhodnutím je způsob aplikace malby. Různé barvy vyžadují použití různých malířských štětců nebo válečků. Jejich volba významně ovlivňuje výsledný vzhled malby a celé stěny, případně její dekorativní povrch. Existuje mnoho důvodů pro to, abychom malování svěřili zkušenému řemeslníkovi nebo si od něj nechali poradit.

Ačkoliv některé barvy prodávané za velmi přijatelné ceny dosahují skvělých parametrů a svým složením vycházejí vstříc i méně zkušeným kutilům, také při nákupu malířských nátěrů platí, že nejlevnější řešení se záhy může prodražit, protože nepřinese očekávaný efekt a bude třeba malbu opravit či zopakovat.

Není bílá jako bílá

Doba, kdy 99 % interiérů mělo bílou barvu, je nejspíš pryč. Ke slovu se stále častěji dostávají pastelové odstíny, různé barevné kombinace, pruhy a jiné barevné tvary nebo speciální nátěry s rozmanitou strukturou. Přesto v České republice podle statistik bílá barva převládá.

Ale ani výběr „obyčejné bílé“ není jednoduchý. V sortimentu jedné značky se objevuje i víc než 10 různých druhů bílých interiérových maleb, které se svými vlastnostmi někdy podstatně liší.

Štětec, nebo váleček?

Disperzní nátěry můžeme aplikovat buď stříkáním, nebo štětkou či malířským válečkem. Mezi štětkami volte ty s delším umělým vláknem. (Taková vlákna se dobře uplatňují při nanášení všech vodou ředitelných řidších nátěrů.) Protože disperzní barvy rychle zavadají a usychají, hodí se spíše ploché štětce než tradiční kulaté štětky.

Obecně platí pravidlo, že čím jemnější je povrch válečku, tím hladší bude povrch malby. Před zahájením práce na chvíli namočíme štětec nebo váleček do vody, aby jejich materiál zvláčněl a usnadnil nám práci.

Pro větší plochy bychom měli zvolit kvalitní malířský váleček. Jeho volba (výška polstrování, materiál) záleží na rozsahu a členitosti malby a na podkladu malby.

Na větší plochy se hodí váleček s vyšším polstrováním, který absorbuje více barvy a šetří čas. Kvalitní trvanlivý povrch válečku zaručí stejnoměrné nanášení malby a jednotný vzhled celé stěny.

Na menší plochy, jako jsou ostění, špalety a různá zákoutí, je vhodný menší váleček s malým průměrem a s minimálním nebo žádným polstrováním.

Přečtěte si také o tom, jak barva stěn ovlivňuje světlo v bytě.

Pro Receptář M. Richtermoc, foto Shutterstock