Byt o pouhých 24 metrech čtverečních se nachází v rušné části australského města Sydney. Není to asi lokalita pro rodinu s dětmi, ale student nebo svobodný pracující toto místo shledá ideálním. S bydlením to tu ovšem není jednoduché; větší byty jsou předražené a ty levnější vypadají zhruba tak, jak původně vypadal byt, jehož rekonstrukci popisuje následující video.

Zdroj: Youtube

V bytě vás hned za dveřmi vítal kuchyňský kout, který byl od obývacího prostoru oddělen zdí, a nešlo sem proto ani trochu světla. V obýváku se sedělo i spalo a zcela tu chyběl jídelní stůl.

Všechny příčky musely pryč

Architekt Brad Swartz zkusil byteček zasadit do 21. století. "Od 60. let, kdy byl tento dům postaven, se nám posunulo myšlení. Ložnici dnes chcete mít kvůli soukromí oddělenou, zato kuchyň považujete za součást obývacího prostoru, kde se chcete bavit," uvedl Swartz pro web Habitusliving.com.

Architekt byt proto chytře rozdělil na dvě poloviny: zatímco jedna je zraku příchozího otevřena a dá se v ní relaxovat, vařit i jíst, druhá se schovává za posuvnou stěnou a skrývá manželskou postel s koupelnou.

Byteček čistý a útulný

Je pravda, že kuchyňka je opravdu maličká a vepřové hody v ní asi nepřipravíte. Pro jednoho člověka, který přijímá občasné návštěvy, to ale stačí. Spotřebiče včetně lednice jsou vestavěné do linky a schované za dvířkami skříněk, takže nenarušují celkový dojem. Kuchyňka díky tomu vypadá čistě a uklizeně.

Do koupelny se vchází nenápadnými dveřmi vsazenými mezi kuchyňku a postel. Na konci chodbičky je umístěno zrcadlo, které vytváří zdání, že je chodba dvakrát delší. Šedé obklady sjednocené s podlahou dodávají koupelně dojem luxusu, i když se opět pohybujeme na miniaturním prostoru. Takto moderně, a přitom útulně zařízená garsonka je opravdovým snem každého studenta.