obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Malý byt ve velkém stylu: Kouzla s prostorem, hra se světlem

Bydlet v malém bytě nemusí být za trest. Při zařizování stísněných prostor využijete mnohé tipy a triky, která vám pomohou z něj vytěžit co nejvíce. Nápaditý nábytek, kouzlení s barvami i se světlem a efektivní využití prostoru. To jsou vaši pomocníci pro spokojené bydlení.

Vzdušný a světlý prostor bez zbytečných věcí, který nepůsobí stísněně a přitom se do něj vejde vše potřebné. Přestože nevlastníte rozlehlý byt nebo patrový dům, můžete bydlet pohodlně i v malém bytě.

Vzdušné rozdělení místnosti Vzdušné rozdělení místnosti Zdroj: Shutterstock.com / Luis Viegas

Bez výrazných barev

Temně rudá, zářivě modrá nebo intenzivně fialová určitě dodají vašemu interiéru jedinečnou atmosféru, do malých bytů se však nehodí. Nejen, že se intenzivní barva nebo vzor celkem záhy omrzí, ale celkově prostor opticky zmenší. Proto je lepší vsadit na světlé tóny. Kdo nemá rád klasickou bílou, vybere si jistě z široké palety pastelových tónů. Světlé odstíny volte i na podlahy a snažte se podlahovou krytinu o stejný barevný odstín i materiál ve všech obytných částech. Výrazný barevný akcent obstarají doplňky, například polštářky, lampy nebo dekorace. Až vás po čase přestanou bavit, vyměníte je snadno podle aktuální nálady a barevného cítění.

Tmavší barvy potřebují nápadité osvětlení (Hagos, www.elcoma.cz) Tmavší barvy potřebují nápadité osvětlení (Hagos, www.elcoma.cz) Zdroj: www.elkoma.cz / Foto

Nebojte se zrcadel

Naprosto nezbytné pro menší byty je vhodné osvětlení. Centrální svítidlo s přehledem doprovodí bodové osvětlení s různou intenzitou a dosahem, které ho bude vhodně doplňovat. Méně vhodné jsou stojací lampy, ty zbytečně zabírají prostor na podlaze nebo stolcích. Okna neschovávejte za těžké a neprostupné záclony a závěsy, nechte do bytu proudit světlo přes lehké, světlé textilie. Zajímavou alternativou oproti klasickým záclonám či závěsům může být v malém interiéru také tzv. plisse – látková roleta. Ta nejen účinně chrání před světelnými paprsky, při zvolení vhodné látky také dobře tepelně izoluje. Optickému zvětšení prostoru dále velmi prospívá instalace zrcadel. Nebojte se jich na stěnách i skříních, v malé místnosti dokážou hotová kouzla.

Plisse se šňůrkovým vedením ISOTRA Plisse se šňůrkovým vedením ISOTRA Zdroj: www.isotra.cz / Foto

Odlehčete nábytek

Milujete dřevo a pořádný bytelný nábytek? Bohužel, poctivý masivní nábytek je v malém interiéru příliš těžkopádný a rychle ho zahltí. Do svého mini bytu si raději pořiďte kousky z odlehčeného kovu nebo transparentního plastu, pokud možno na nožičkách, které mu dodávají vzdušnost. Jestli přesto toužíte po dřevě, sáhněte nejvýše po nábytku z ohýbaného dřeva. Místo policových skříní zabírajících místo na podlaze vybírejte otevřené police a závěsné poličky pro uložení menších věcí. S vloženými boxy nebo proutěnými košíky bude úklid drobností hračkou. Úložný prostor hledejte v užitkovém nábytku jako jsou postele nebo gauče. A samozřejmostí jsou vestavěné skříně, které maximálně využijí každý centimetr od podlahy až ke stropu či multifunkční nábytek všeho druhu. Úsporu přinesou i posuvné dveře, oproti klasickým otočným ušetříte místo v zádveří.

Multifunkční postel Claas Multifunkční postel Claas Zdroj: www.sobnabytek.cz / Foto

Bez zbytečných věcí

Aby domov působil útulně, musí být uklizený a čistý. Právě v malém bytě však velmi snadno vzniká neuspořádanost a zmatek. Snažte se, aby každá věc měla své místo a pravidelně je uklízejte tam kam patří. Na malé ploše je nápadný každý nedostatek, proto by použité oblečení mělo přijít do koše na prádlo, boty do botníku a knihy zpátky na polici. Zvažte také, zda nezbytně potřebujete všechny věci, které vlastníte. Nadbytek oblečení, vzpomínkových předmětů ale i knih, zbytků tapet nebo starých krabic neschovávejte s tím, že se budou ještě někdy hodit. Spousta přebytků se dá odprodat nebo darovat a vám se bude žít pohodlněji.

Akční letáky