obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Meteostanice: Praktický dárek pro každého

Ukazují nejen teplotu a vlhkost vzduchu, domácí meteorologické stanice toho dokážou mnohem víc. Předpovídají počasí, poradí vám, jak se obléct, promítnou fotografie nebo pustí hudbu.

Hledáte účelný a ne příliš drahý dárek? Domácí meteostanice poskytnou přesné informace o aktuálních meteorologických podmínkách, umí ale mnohem více.

Informace o teplotě i promítání fotek

Jednoduchá meteostanice Jednoduchá meteostanice Zdroj: Shutterstock.com / marketlan

Meteorologické stanice do domácnosti poskytují celou řadu užitečných údajů. Rozsah funkcí se samozřejmě odvíjí od ceny, která začíná u nejlevnějších meteostanic na několika stovkách, pořídit se dají i poloprofesionální modely za pár tisíc. Samozřejmostí je přesný čas a datum řízené radiovým signálem. Při změně času nebo po výpadku zdroje energie se tyto údaje znovu nastaví a vy se nemusíte o nic starat. Kromě tohoho je v základní nabídce všech stanic měření vnější i vnitřní teploty a vlhkosti vzduchu. Pokročilejší modely ukazují hodnotu tlaku vzduchu, rychlost a směr větru, množství srážek, čas západu a východu Slunce i fáze Měsíce. K dostání jsou i meteostanice se speciálními funkcemi, například měření UV indexu. Přístroj vás informuje o aktuální solární radiaci a ukáže, jak dlouho se můžete zdržovat na přímém slunečním záření bez ochranných prostředků.

Anemometr měří větrné podmínky Anemometr měří větrné podmínky Zdroj: Shutterstock.com / Richard P Long

Přesný obraz o venkovních podmínkách poskytnou meteostanice s funkcí Wind Chill, tedy tzv. pocitově vnímanou teplotu. Zajímavé jsou i různé vyhodnocovací funkce domácích meteostanic. Přístroje zobrazí v grafu například vývoj změn teploty a zaznamenávají údaje o maximálních a minimálních hodnotách meteorologických jevů. Překvapit vás mohou meteostanice s fotorámečkem, které můžete využít i pro promítání fotografií nebo zařízení kombinované s rádiem.

Předpověď počasí

Dokonalý přehled o počasí z tepla domova Dokonalý přehled o počasí z tepla domova Zdroj: Shutterstock.com / Africa Studio

Digitální meteostanice měří aktuální meteorologické podmínky pomocí senzorů. Těch může být různý počet, podle toho, co všechno vaše meteostanice umí sledovat. Venkovní čidla umístíte do vhodného prostoru (například na rám okna nebo na balkon), přenos údajů mezi senzory a hlavní přijímací části s displejem je většinou bezdrátový. Kromě zobrazení stávajících podmínek umí některé domácí meteostanice i předpovídat vývoj počasí. Předpověď vychází z aktuální hodnoty tlaku vzduchu a jeho zaznamenané změně v několika posledních hodinách. V případě nízkého nebo rychle klesající tlaku předpokládá meteostanice obecně zvýšení oblačnosti a srážek. Naopak jasnou oblohu slibuje přístroj při vysokém tlaku vzduchu nebo jeho vzestupu. Samozřejmě je taková předpověď počasí jen přibližná a ne stoprocentně spolehlivá. Přesnější údaje poskytnou meteostanice s možností připojení k internetu. Přijímají a zobrazují profesionální předpověď počasí pro danou lokalitu.

Doplněk do interiéru

Hodí se i do moderního interiéru Hodí se i do moderního interiéru Zdroj: Shutterstock.com / doomu

Přestože praktické hledisko je u měřících přístrojů důležité, při nákupu rozhoduje i vzhled. Kromě různých velikostí a tvarů si můžete vybrat z několika barevných variant. Pestré jsou i možnosti zobrazování údajů na meteostanici. Zvolíte jednoduchý displej s jasnými údaji a předpovědí počasí pomocí názorných ikon? Nebo bude vaším favoritem přístroj s barevným displejem a animovanou předpovědí počasí? Sáhnout můžete dokonce po modelu s tzv. 3D ikonami. Symboly pro předpověď počasí jsou umístěné v krystalech a podsvícené různě barevnými LED diodami.

Akční letáky