obrázek z archivu ireceptar.cz

Meteostanice: Praktický dárek pro každého

Ukazují nejen teplotu a vlhkost vzduchu, domácí meteorologické stanice toho dokážou mnohem víc. Předpovídají počasí, poradí vám, jak se obléct, promítnou fotografie nebo pustí hudbu.

Hledáte účelný a ne příliš drahý dárek? Domácí meteostanice poskytnou přesné informace o aktuálních meteorologických podmínkách, umí ale mnohem více.

Informace o teplotě i promítání fotek

Jednoduchá meteostaniceJednoduchá meteostaniceAutor: Shutterstock.com / marketlan

Meteorologické stanice do domácnosti poskytují celou řadu užitečných údajů. Rozsah funkcí se samozřejmě odvíjí od ceny, která začíná u nejlevnějších meteostanic na několika stovkách, pořídit se dají i poloprofesionální modely za pár tisíc. Samozřejmostí je přesný čas a datum řízené radiovým signálem. Při změně času nebo po výpadku zdroje energie se tyto údaje znovu nastaví a vy se nemusíte o nic starat. Kromě tohoho je v základní nabídce všech stanic měření vnější i vnitřní teploty a vlhkosti vzduchu. Pokročilejší modely ukazují hodnotu tlaku vzduchu, rychlost a směr větru, množství srážek, čas západu a východu Slunce i fáze Měsíce. K dostání jsou i meteostanice se speciálními funkcemi, například měření UV indexu. Přístroj vás informuje o aktuální solární radiaci a ukáže, jak dlouho se můžete zdržovat na přímém slunečním záření bez ochranných prostředků.

Anemometr měří větrné podmínkyAnemometr měří větrné podmínkyAutor: Shutterstock.com / Richard P Long

Přesný obraz o venkovních podmínkách poskytnou meteostanice s funkcí Wind Chill, tedy tzv. pocitově vnímanou teplotu. Zajímavé jsou i různé vyhodnocovací funkce domácích meteostanic. Přístroje zobrazí v grafu například vývoj změn teploty a zaznamenávají údaje o maximálních a minimálních hodnotách meteorologických jevů. Překvapit vás mohou meteostanice s fotorámečkem, které můžete využít i pro promítání fotografií nebo zařízení kombinované s rádiem.

Předpověď počasí

Digitální meteostanice měří aktuální meteorologické podmínky pomocí senzorů. Těch může být různý počet, podle toho, co všechno

Dokonalý přehled o počasí z tepla domovaDokonalý přehled o počasí z tepla domovaAutor: Shutterstock.com / Africa Studio

vaše meteostanice umí sledovat. Venkovní čidla umístíte do vhodného prostoru (například na rám okna nebo na balkon), přenos údajů mezi senzory a hlavní přijímací části s displejem je většinou bezdrátový. Kromě zobrazení stávajících podmínek umí některé domácí meteostanice i předpovídat vývoj počasí. Předpověď vychází z aktuální hodnoty tlaku vzduchu a jeho zaznamenané změně v několika posledních hodinách. V případě nízkého nebo rychle klesající tlaku předpokládá meteostanice obecně zvýšení oblačnosti a srážek. Naopak jasnou oblohu slibuje přístroj při vysokém tlaku vzduchu nebo jeho vzestupu. Samozřejmě je taková předpověď počasí jen přibližná a ne stoprocentně spolehlivá. Přesnější údaje poskytnou meteostanice s možností připojení k internetu. Přijímají a zobrazují profesionální předpověď počasí pro danou lokalitu.

Doplněk do interiéru

Přestože praktické hledisko je u měřících přístrojů důležité, při nákupu rozhoduje i vzhled. Kromě různých velikostí a tvarů si můžete vybrat z několika barevných variant.

Hodí se i do moderního interiéruHodí se i do moderního interiéruAutor: Shutterstock.com / doomu

Pestré jsou i možnosti zobrazování údajů na meteostanici. Zvolíte jednoduchý displej s jasnými údaji a předpovědí počasí pomocí názorných ikon? Nebo bude vaším favoritem přístroj s barevným displejem a animovanou předpovědí počasí? Sáhnout můžete dokonce po modelu s tzv. 3D ikonami. Symboly pro předpověď počasí jsou umístěné v krystalech a podsvícené různě barevnými LED diodami.

Akční letáky