Co všechno vám může zkomplikovat stavbu vašeho rodinného domu? Ať už jsou to rohy zdí, překlady či jakékoli napojení konstrukčních prvků, s moderními cihlami a perfektně promyšlenými zdícími prvky už se nemusíte bát. I když se do stavby pustíte svépomocí, moderní cihly vás nezradí. A vy už se na všechna problematická místa při stavbě můžete podívat s nadhledem.

Stavba domu je jedna velká stavebnice

Komplexní programy jsou vlastně jako dokonalá stevebnice: obsahují širokou škálu doplňkových tvarovek určených k systémovému vyřešení rizikových míst stavby. Veškeré doplňkové prvky navazují na základní zdící prvky a ve výsledku tak snižují riziko chyby lidského faktoru. Díky názorným montážním návodúm zvládne hrubou stavbu schopen zkušenější stavebník svépomocí. Díky kalkulačkám výpočtu potřebného materiálu, které jsou často na stránkách prodejců, si můžete snadno sami anebo za pomoci technické podpory vypočítat množství potřebných doplňkových tvarovek.

Aby napojení oken nedělalo potíže

Napojení oken na svislou konstrukci může způsobit dost problémů. Ovšem s cihlami a doplňkovými tvarovkami se nemusíte konstrukčních netěsností a vzniku tepelných mostů obávat. Pro okna se hodí tvarovky s drážkou, do které se umístí tepelný izolant, který navazuje těsně na rám osazovaného okna. Izolantem je extrudovaný polystyren. Nedílnou podmínkou správného fungování je odpovídající osazení okna, jeho vypěnění, dále použití expandační pásky a další náležitosti.

Okenní a dveřní překlady

Moderní rodinné domy jsou v současnosti vybavovány stínící technikou – žaluziemi a roletami. Kastlík této techniky je nutné skrýt pod fasádu. Ukládá se do prostoru překladu a následně je nutné dořešit tepelně izolační schopnosti obvodové konstrukce a její oslabení. Tato situace se dá vyřešit dvojím způsobem. První možností je rozdělit překlad na dvě části a využít systémový prvek z extrudovaného polystyrenu. Ten vytvoří prostor pro kastlík a zároveň poslouží i jako tepelný izolant. Druhá varianta nabídne možnost jednodílného překladu s tepelným izolantem. U obou stran – vnější i vnitřní je pak překlad skrytý pod cihelným materiálem, jenž plní funkci nosiče omítky.

Na rohy zdí se hodí poloviční tvarovky

Naši předkové při stavbě domu pracně sekali cihly na půlky, nebo třetiny, aby vyřešili rohy nosných zdí u stavby. Dnes máme k dispozici ukončující tvarovky v poloviční nebo třetinové délce. Navíc poloviční tvarovky určené pro vyzdění rohů zdí můžete běžně pořídit i ve variantě vyplněné tepelným izolantem.

Cihly, které sníží hluk

V domech s více byty, ale i mezi obytnou částí a dílnou v rodinném domě, se uplatní cihly se zvýšenou zvukovou izolací. Pro řadové domky je vyvinuto zdivo – tvarovky s vloženým izolantem, které jsou určené pro nosné zdivo pro stykové stěny dvou sousedících domů. Díky těmto speciálně řešeným cihlám je jak podle norem zachována nosná funkce, tak požadovaná zvuková neprůzvučnost. Další možností, jak obstarat dostatečnou akustickou izolaci je použití dutých tvarovek, u kterých se využije vylití betonovou směsí. Další variantu nabídnou takzvané těžké cihly, které mají dutiny menší než obvodové tvarovky, čímž se šíření zvuku zhorší.

Doplňkový sortiment

Jako trvalá i dočasná ochrana zdiva před vlhkem a vodou, případně i jako protiradonová fólie slouží cihly pleněné minerální vatou. S jejich dodávkou získáte jak stavební materiál, tak hydroizolační a protiradonovou fólii.