Asi každý by chtěl, aby mu nabitá baterie vydržela co nejdéle, ale málokdo jde tomu naproti. Dlouhá životnost baterky nezávisí pouze na správném nabíjením, ale také na tom, jak s mobilním zařízením zacházíte. Poškodit ji totiž můžou i obyčejné pády. Co se týče správného nabíjení, tak to může zajistit životnost baterie až o dvojnásobek vyšší! Nedělejte zbytečné chyby, které baterii ničí.

Z videa na YouTube, na kanálu NejFake se můžete dozvědět 10 užitečných tipů, které zlepší nabíjení a ochrání baterii v mobilu:

Zdroj: Youtube

Zapnutý úsporný režim

Rychle se vám vybíjí mobil? Vyzkoušejte úsporný režim a vypněte některé aplikace! Úsporný režim pomáhá udržet telefon delší dobu nabitý, jelikož automaticky snižuje jas a omezuje jeho určité funkce. Velkými spotřebiteli energie jsou také především Bluetooth, GPS, Wi-Fi nebo mobilní data. Pokud je tedy zrovna nevyužíváte, vypněte je a sami uvidíte, že se hned mobil přestane tolik vybíjet.

Vybití do nuly

Necháváte svůj mobil kompletně vybít, abyste ho pak mohli krásně nabít do 100 %? Bohužel vás zklameme, ale oba tyto kroky nejsou vůbec správné. Naprosté vybití baterie ji akorát ničí a někdy také i to úplné nabití. Ideální je, když dáte mobil do nabíječky při 20 % a jakmile dosáhne 70-80 %, můžete ho odpojit a vesele používat.

Nabíjecí cykly

Životnost baterie se udává v úplných nabíjecích cyklech, což znamená kompletní nabití od 0 do 100 %. Pokud ale nabijete mobilní telefon pětkrát po 20 %, pak to na baterii nemá vůbec žádný negativní vliv, jelikož pouze dokončíte celý jeden cyklus. Nemusíte proto u telefonu vyčkávat, než se plně nabije, protože se nic strašného nestane, když ho odpojíte dřív. Právě naopak! Častější a kratší nabíjení prodlouží životnost baterky.

Riziko přehřátí

Při nabíjení mobilu je rovněž důležité sledovat jak okolní teplotu, tak i teplotu samotné baterky. Vhodné je nabíjet při pokojové teplotě od 20 do 25 °C. Mobil byste neměli nechávat ležet na sluníčku, ani v peřinách, kde může docházet k přehřátí. To samé platí i pro užívání mobilu během nabíjení. Pokud se začne baterie příliš zahřívat, raději ho nechte chvíli odpočinout.

Kvalitní nabíječka

Na životnost baterie má vliv také nabíječka a adaptér. Nejlepší je používat takovou nabíječku, která byla originálně zabalená spolu s telefonem. Pokud se vám rozbila nebo je nějakým způsobem poškozená, vybírejte novou nabíječku zásadně podle stejných parametrů té staré. Setkat se můžete i s různými velikostmi napětí, které se projevuje na rychlosti nabíjení a životnosti baterky. Čím vyšší napětí, tím rychlejší nabíjení, ale kratší životnost baterie.

Související články

Zdroje: datahelp.cz, refresher.cz, mobilmax.cz