Vhodně zvolený úložný systém usnadní úklid

Nepořádek v pokoji nepůsobí špatně jen na dospělé, ale i na děti. Je praktické, když ratolesti zvládnou úklid snadno samy. Otevřené police a plastové boxy nepůsobí uklizeným dojmem. Volte proto raději více menších zavřených boxů a zásuvek. Nešetřete na kvalitě, pojezdový systém šuplíků laciného nábytku má tendenci se rychle rozbíjet. Každý druh hraček by měl mít své pevně dané místo (stavebnice, panenky, autíčka). Je to lepší než jedna velká krabice na hračky, která je nepřehledná a při hledání konkrétní hračky ji obvykle musíme celou vysypat. Rostoucí nábytek šetří vaši peněženku a je stále v kurzu; dejte ovšem pozor, aby pokoj nepůsobil už odmalička jako stroze studentský, dopřejte k němu dítěti takové doplňky, které ho potěší s ohledem na jeho věk (nebesa, skluzavku, dekorace, samolepky na zeď atd.).

S barvami to nepřehánějte

V dětských pokojích letí jemné pastelové barvy, trendem poslední doby je ale třeba i magická tmavá fialová. S ní ale musíte opatrně, na větších plochách působí chmurně až smutečně. Mějte na paměti, že dětský pokoj bývá různě vyzdoben obrázky, plakáty, nástěnkou s výtvory a podobně a nemůžete očekávat, že dítě bude obrázky malovat v barvě, která vám zrovna ladí s kobercem a závěsy. Kdyby bylo barev a vzorů příliš už na základním vybavení a textilu, výsledek by mohl působit chaoticky. Připravte raději „podloží“ pro veselý dětský svět neutrálnější.

Koberce i závěsy znovu na scéně

Celoplošné koberce byly v minulosti do obývacích prostor jasnou volbou. Poté nadlouho vyšly z módy, zejména proto, že plovoucí podlaha nebo dlažba se udržuje lépe v čistotě. Nyní ale koberce zažívají comeback. A protože jsou bezesporu pro bosé dětské nožky a hru nejpříjemnější, nebojte se jich. Dnes seženete i varianty vhodné na podlahové topení nebo takové, které se zvláště dobře udržují a čistí. Jen pokud máte doma alergika, raději se jim vyhněte. Stejně tak by pouze alergie měla být důvodem, proč vyměníte útulné závěsy za kancelářské žaluzie. A i zdravotní hledisko je v tomto případě poněkud sporné. Zatímco vhodně vybraný závěs snadno hodíte do pračky, většina běžných žaluzií se musí pravidelně a důkladně část po části čistit od prachu.

Klasické palandy jen v nouzi

Klasickou palandu volte jen v případě, že nemáte jinou možnost. Dítě, které spí nahoře, má horší vzduch, stísněné podmínky a když bude nemocné, budete nervózní z toho, že ho nemůžete dobře vidět a ošetřovat. Sourozenecké spaní se dá vyřešit mnoha různými způsoby, například oddělenými vyvýšenými postelemi s úložným prostorem suplujícím skříně. Nebo rohovými patrovými postelemi, které se překrývají jen částečně. Pokud má dítě spící dole pod sourozencem pouze nohy, může být patro o něco nižší. Musí-li dítě k posteli po schodech, volte model se schody pohodlnými, širokými, které v něm nebudou ani například v době nemoci vzbuzovat obavu, že spadne. Trendem je schody využít jako úložný prostor.