obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Moderní nábytek na terasu: poohlédněte se po tahokovu či hliníku

Zahradu navštěvujeme nejen, abychom na ní pracovali, ale také kvůli relaxaci a setkávání s přáteli. Pro takové případy se hodí spolehlivý zahradní nábytek, ideálně s moderním designem, vysokou odolností a dlouhou životností, například z tahokovu či hliníku.

Dobře zvolený zahradní nábytek s nadčasovým designem je nejen zárukou kvality, krásy a elegance, ale i vašeho pohodlí. Mezi nejužívanější materiály na výrobu moderního zahradního nábytku patří tahokov a hliník.

Nábytek z tahokovu na terase. Příjemné posezení pro velkou společnost. Nábytek z tahokovu na terase. Příjemné posezení pro velkou společnost. Zdroj: Shutterstock.com / Ververidis Vasilis

Tahokov - maximální využití materiálu

Zahradní kovové křeslo z tahokovu. Zahradní kovové křeslo z tahokovu. Zdroj: Shutterstock.com / Praiwan Wasanruk

Tahokov (někdy též označovaný jako mřížovina či děrovaný plech) je mřížovaný dekorativní materiál z nerezu, železa, hliníku nebo pozinkovaného plechu. Vyrábí se metodou střižení a tažení plátu. Využívá se například jako architektonický prvek, (kovové fasády a podhledy, výplně zábradlí a plotů), ve stavebním a strojírenském průmyslu (třídiče, síta, průmyslová oplocení, schodišťové stupně a plošiny, ocelové rošty, ochranné mřížky proti ptactvu a hmyzu, filtrace). 

Před nepříznivými vlivy počasí, a to nejen před slunečním zářením nebo deštěm, ale i před mrazem anebo běžným oděrem, chrání tahokov speciální povrchová úprava - Elotherm. Právě díky této úpravě je tento nábytek prakticky bezúdržbový. Speciální lakování chrání tento zahradní nábytek před rozpálením v parném létě. Elotherm je metoda povrchové úpravy, která prodlužuje venkovnímu nábytku životnost. Materiály, které jsou takto ošetřeny, dodávají zahradnímu nábytku uživatelskou spolehlivost a dlouhověkost. Elotherm chrání zahradní nábytek dvěma vrstvami laku. Základní je extrémně silný, druhý je velmi tvrdý a zajišťuje ještě vyšší stupeň ochrany. Výsledek je vrstva laku 3x silnější, než je běžné. Lak je schopen zatéct i do těch nejnepřístupnějších povrchových míst. Díky tomu je ochrana povrchu nábytku velmi důkladná.

Moderní zahradní kovový nábytek s nadčasovým designem. Moderní zahradní kovový nábytek s nadčasovým designem. Zdroj: Shutterstock.com / Naypong

Toužíte po nábytku z tahokovu? Vybírat můžete mezi křesly stohovatelnými s dekorativními oky ve tvaru kosočtverce, s praktickými područkami z polywoodu barevně odpovídajícího teakovému dřevu. Odolná polohovací křesla nabídnou 5stupňový polohovací systém, moderní područky z odolného plastu, výplet z tahokovu a povrchovou úpravu Elotherm. Výhodou tohoto nábytku je stálobarevnost a bezúdržbovost.

Světlý zahradní nábytek působí stejně zajímavě. Světlý zahradní nábytek působí stejně zajímavě. Zdroj: Shutterstock.com / Champiofoto

Hliníkový zahradní nábytek: lehký, ale pevný   

Slitina mědi a hliníku je lehká a přesto dostatečně pevná na to, aby poskytla nábytku pevnou a stabilní konstrukci. Pak je téměř nezničitelný dokonale odolný vůči povětrnostním vlivům, odolává i korozi a navíc ani nebledne. Do konceptu většiny zahrad se nadčasový design hliníkového nábytku skvěle hodí. I tato forma nábytku z hliníku je takřka bezúdržbová. Pružný a odolný výplet je vyroben z umělé tkaniny s vinutím 4 x 4. Největším trumfem hliníkového nábytku je velmi lehká a zároveň pevná konstrukce. U křesel se setkáváme nejčastěji s odolnými teakovými područkami. Samozřejmostí jsou kvalitní konstrukční sváry. Pružný a pohodlný výplet je v místech s největším zatížením vyztužen kvůli zvýšení nosnosti.  

Křesla mohou být polohovatelná nebo stohovatelná. Křesla mohou být polohovatelná nebo stohovatelná. Zdroj: Shutterstock,com / Tnata2009

V nabídce se setkáme nejčastěji s pevnými křesly, s polohovacími křesly a s lehátky. Ta bývají opatřena většinou kolečky, akterá umožňují lehátka snadno přemisťovat. Křesla se dají snadno složit a jednoduše uskladnit. Stolečky z hliníku jsou zároveň pevné i stabilní. Na podnoží z hliníku je aplikována bezúdržbová stálobarevná deska z dekorativního cementu. Pro zajištění vyššího pohodlí mají lehátka vícevrstvé polstrování.

Polstry, potahy a sedáky dodají osobitost

Abyste se za všech okolností cítili na svém novém zahradním nábytku z tahokovu a hliníku maximálně pohodlně a vaše posezení bylo opravdu jako v bavlnce, můžete si pořídit dle vlastního výběru také potahy na pevná či polohovací křesla a polstry na lehátka nebo lavice. 

Akční letáky