Zapomeňte na nudný proužek nebo jemný květinový dekor. Vaše stěny oživí geometrické vzory, přírodní náměty i exotické motivy, metalické odlesky nebo klidně 3D efekty. Jedna stěna polepená nápaditě vybranou tapetou dokáže propůjčit místnosti neotřelý vzhled. Neváhejte a vyberte si tento výrazný doplněk.

Moderní tapety uspokojí každého

Vybrat ten pravý dekor, materiál a vzhled je nesnadný úkol. Vydáte se cestou střízlivých geometrických tvarů nebo u vás doma na zdi rozkvete celá záplava květin? Nabídka barev a vzorů je nekonečná.

Hledáte něco nového a zajímavého? Sáhněte po velkoformátové fototapetě a proměňte váš obývák ve velkoměsto nebo dětský pokoj v pohádkový les. Neuvěřitelná kouzla dokáží i moderní 3D tapety, opticky zvětší prostor a vytvoří iluzi plastického obrazu vystupujícího ze zdi. Kreativní duše zase zaujmou popisovatelné tapety. Jedná se o samolepicí tabulové tapety, napište nebo namalujte na ně co potřebujete a bez obtíží zase smažte. Tapety přitom nepatří jen na zeď, s jejich pomocí dokonale proměníte například starý stolek nebo skříňku.

Různé materiály

Dávno neplatí, že tapetování je zdlouhavá činnost, při které se na podlaze povalují chuchvalce zmuchlaného papíru, po stěnách teče lepidlo a všude je nepořádek a chaos. Moderní tapety se vyrábějí z kvalitních materiálů, jejich nanášení ani odstranění nepředstavuje žádný problém. Z čeho můžete vybírat?

  • Vliesové tapety - V posledních letech právem stoupá obliba vliesových tapet. Vyrábějí se z netkané textilie, materiál je tvořen převážně z buničiny a syntetických vláken. Nevyžadují čas na provlhčení, lepidlo se nanáší přímo na stěnu a pruh tapety se přikládá suchý. Nevadí ani drobné nedokonalosti na stěnách, odpadá tedy tmelení spár a začištění nerovností jako v případě papírových tapet. Ze zdi je můžete kdykoli odlepit a nezůstanou po nich zbytky. Jsou rozměrově stabilní a dobře propouští vodní páry i vzduch, takže se pod nimi nezdržuje vlhkost a nemnoží plísně. Drží si stálou barvu, jsou oděruvzdorné a bez problémů se udržují, vynikají výbornou tepelnou a zvukovou izolací.
  • Vinylové tapety - Ve více zatěžovaných prostorách jako jsou kuchyně a koupelny si své místo najdou vinylové tapety. Jsou vyrobené z PVC na papírovém nosiči nebo bez papírového nosiče. Hlavním materiálem je tedy umělá hmota, proto tapety nejsou prodyšné a nehodí se třeba do dětských pokojů či ložnic. Mohou se ale pochlubit vysokou odolností proti vodě i oděru, snesou i neupravený podklad. Mají velmi dobrou překrývací schopnost, nerovnosti i praskliny se zakryjí a odpadá tak příprava zdi před tapetováním. Jejich aplikace i odstraňování je trochu složitější než u tapet vliesových. Doporučuje se použít lepidlo pro těžší tapety a to se nanáší přímo na pruh tapety.
  • Papírové tapety - Nejznámější tapety patří k těm levnějším řešením, mohou být jednovrstvé, ale i kvalitnější dvouvrstvé (duplexní). Ovšem nižší pořizovací cena se odráží na jejich životnosti a údržbě. Papírové tapety jsou sice barevně stále, ale nejsou odolné proti oděru a většinou je nelze omývat či jinak čistit. Nehodí se také do vlhkého prostředí, proto je jejich místo hlavně v obývacím pokoji, ložnici nebo v dětském pokoji. Práce s nimi je oproti jiným druhům tapet náročnější, obtížnější je i pozdější strhávání a odstranění. Při lepení musí navlhnout, proto se lepidlo nanáší přímo na ně. Papírové tapety se navíc po navlhčení mohou lehce smršťovat, i s tím je nutné počítat.
  • Textilní tapety - Luxusní řešení nabízejí textilní tapety. Představují nejvyšší standard úpravy stěn a hodí se do reprezentačních prostor, působí honosně a elegantně. Jsou těžké, a proto výborně tepelně i zvukově izolují. Vyrábějí se z hedvábí, ale i lnu, sisalu, bavlny, papyru, tkaných banánových listů, celulózy a syntetických vláken. Tkaniny se upravují potiskem, barvířskými technikami, vyšíváním, dopřát si můžete i luxusní kousky s odlesky Swarovského křišťálů. Náročnosti zpracování odpovídá i jejich cena.