Moli oblečení milují stejně jako vy. Jejich pochoutkou jsou materiály jako vlna, hedvábí či kůže. A největší hody si pořádají ve tmě a klidu vašeho šatníku. Klíčem k vítězství nad moly je tedy překazit jim jejich gurmánské zážitky právě tam. A víte co? Není potřeba sáhnout po toxických insekticidech. Příroda nám nabízí spoustu aromatických zbraní, které jsou pro moly stejně odpuzující jako pro nás vonné.

Video YT kanálu This Morning: Jak chránit šatník od molů:

Zdroj: Youtube

Bobkový list: Váš štít proti malým vetřelcům

Začneme s bobkovým listem, který je nejen skvělý v polévkách, ale také jako strážce vašeho šatníku. Přemýšlíte, jak je to možné? Jednoduše. Jeho silné aroma je pro moly nepříjemné a dokáže je odradit od osídlení vašeho šatníku. Stačí položit několik listů do každého koutu šatníku.

Pepř: Není to jen špetka koření

Pepř je další tajná zbraň v boji proti molům. Představte si mola jako gurmána, který ale má přecitlivělý nos. Pepřová vůně je pro ně tak intenzivní, že se jí raději vyhnou. Kuličky pepře rozmístěte do malých sáčků nebo dóz, a ty pak strategicky umístěte mezi své svetry a šaty. A voilà, o moly máte postaráno, protože ti rozhodně nebudou chtít zůstat.

Skořice, hřebíček: Dvojice, která zachrání vaše oblečení

Vůně skořice a hřebíčku jsou pro nás příjemné a evokují vzpomínky na vánoční cukroví, pro moly jsou ale vůní smrti. Hřebíček má antiseptické vlastnosti, které mohou pomoci udržovat čistotu v prostoru. Moli mají rádi vlhké a tmavé prostředí, takže udržování sucha a čistoty v kombinaci s antiseptickými účinky hřebíčku může přispět k prevenci infestace.

Odpuzující vůně levandule

Levandule dokáže svou uklidňující vůní narušit molí radar a odradit je od kladení vajíček. Zkuste si vyrobit levandulové pytlíčky – smíchejte sušenou levanduli s esenciálním olejem a umístěte je mezi oblečení. Vytvoříte tak nejen odolný šatník, ale i voňavý.

Chmel a listí ořešáku: Nečekaní hrdinové

Neméně účinný je i chmel, ano, ten samý, který dává tomu našemu zlatavému moku tak charakteristickou chuť. Jeho silný zápach molům nedovolí, aby si vytvořili domov mezi vašimi svetry. Stejně tak listí ořešáku, které obsahuje látku známou jako juglon. Ta má odpudivý účinek na moly. Juglon je přirozený chemický obranyschopný prostředek ořešáku, který slouží k ochraně plodů před škůdci, včetně molů. Juglon funguje tak, že ovlivňuje nervový systém hmyzu, což způsobuje, že moli se vyhýbají prostoru, kde je tato látka přítomná.

Prevence je klíčová

Pravidelné větrání, sušení oblečení na slunci a udržování pořádku v šatníku jsou základní kameny molí free zóny. A pokud se molům přesto podaří proniknout, zaútočte na ně s naší kořeněnou strategií a udělejte z vašeho šatníku opět své osobní, molů zbavené, místo.

Související články

Zdroj: aazdravi.cz