Svým vzhledem snědek ocasatý (Albuca bracteata) skutečně připomíná cibuli, i proto si zřejmě vysloužil onu přezdívku mořská cibule. Oproti cibuli, která hýří několika barvami, je snědek celý zelený, přesto se jedná o velmi půvabnou pokojovou rostlinu. Naši předkové si byli dobře vědomi účinků, kterými se může pochlubit, nicméně jiné léčivky ji postupně vytlačily a mořská cibule unikla naší pozornosti. Objevte její blahodárné účinky a nechte se touto bylinkou doma rozmazlovat.

Krásná (ne)známá

Původně pochází z jižní Afriky a šťáva z jejích listů je doslova zázračná. Přestože na první pohled může působit velmi křehce, listy dokážou dorůst až do velikosti jednoho metru. Seznamte se s malým zeleným zázrakem na videu:

Zdroj: Youtube

Přestože se jedná o poklad v květináči, málokdo o jejích účincích tuší. Když už ji doma náhodou najdete, budete ji nejspíš považovat za líbeznou pokojovku a nic víc. To je však škoda, protože mořská cibule toho má rozhodně dost co nabídnout.

Léčivá šťáva z mořské cibule

Z listů snědku vytéká blahodárná tekutina. Šťáva má velmi podobné využití jako velmi známá rostlina – aloe vera. Také se používá hlavně na vnější neduhy. Skvěle hojí rány, umí ulevit od popálenin od sluníčka, zhojí bércové vředy, ale i pohmožděniny a modřiny. Velmi efektivní je při nejrůznějších kožních defektech, odřeninách, záděrách a jiných mechanických poškozeních pokožky. Má antiseptické a dezinfekční účinky. Dokáže zbavit i nejrůznějších plísní na nohou a kolem nehtů.

Jediné, co musíte udělat pro to, aby vám snědek pomohl, je vzít list a narušit jeho strukturu. Jakmile začne lístek ronit šťávu, je hotovo. Blahodárnou tekutinou namažte místa, která potřebujete ošetřit. Postačí opravdu pár kapek. Obklady z listů mohou pomoci i při otocích nohou. Zároveň můžete listy rostliny využít k výrobě sirupu proti kašli.

Pozor! Nespleťte si snědek s pravou mořskou cibulí!

Snědek ocasatý bývá se často plete s rostlinou, která se skutečně jmenuje mořská cibule (Drimia maritima). Rozhodnete-li se tedy snědek používat k léčivým účelům, ujistěte se, že máte doma skutečně tu správnou rostlinu.

Nejvýraznějším rozdílem mezi oběma rostlinami je barva cibule. Cibule snědku je zelená a lesklá o velikosti maximálně 10 centimetrů, mořská cibule může dorůst obřích rozměrů.

Skoro bezúdržbová pokojovka

Druhým výrazným benefitem je nenáročnost na pěstování snědku. Pokud chcete mít doma zeleného lazebníka, směle do toho. Mořská cibule je přesně ta rostlina, které si nemusíte příliš všímat a za trochu pozornosti se pro vás doslova rozdá.

Nevyžaduje pravidelnou zálivku, naopak jí vyhovuje, pokud na ni občas zapomenete. Miluje slunná stanoviště a neuškodí jí ani přímé letní slunce. Pokud vám tedy zbývá místo na parapetu, už víte, čím jej zaplnit. Hlavu si nemusíte lámat ani se substrátem. Mořská cibule je zvyklá na drsnější podmínky a nebude po vás vyžadovat substrát plný živin. Co ocení, je jeho propustnost. Pokud se vám ji podaří nějakým zázrakem přelít a ona začne strádat, nepanikařte. Snědek je malý nezmar, nebude trvat dlouho, vyraší nové listy a rostlina opět obroste.

Související články

Zdroje: www.bydlimekvalitne.cz, zahradkaruvrok.cz