Mouka je zpravidla výbavou každé domácnosti, protože je jednou ze základních potravin. V žádném případě s ní však nemusíte jen zahušťovat polévky a omáčky, anebo ji využívat jen k pečení mnohých dobrot. Velice dobře vám poslouží také k úklidu domácnosti a zachránění některých potřísněných textilií. Jak a k čemu všemu můžete mouku využít?

Mouka vyčistí přepálený olej

Jak použít mouku k čištění použitého oleje? Podívejte se v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Na připálenou pánev

Mouku můžete využít k čištění připálené panvičky nebo hrnce. Nechte nádobu vychladnout na pokojovou teplotu a posypte přepálenou oblast moukou. Nechte působit na povrchu po dobu několika hodin nebo přes noc. Mouka by měla absorbovat přebytečný olej a změkčit spálený povrch. Po uplynutí tohoto času použijte jemnou houbičku nebo hadřík a otřete povrch. Připálené zbytky by měly být snadno odstranitelné díky tomu, že mouka povrch změkčí. Po odstranění mouky opláchněte pánnev nebo hrnec vodou a osušte. Je také vhodné použít jemné čistící prostředky nebo směs sody bikarbony a vody, abyste zajistili dokonalé odstranění zbytků.
Používání mouky k čištění přepáleného oleje je účinným způsobem, jak zmírnit spálené zbytky a usnadnit následné čištění. Vždy se však ujistěte, že jste postupovali opatrně a že povrch je důkladně očištěn a vysušen před dalším použitím.

Mouka je postrachem skvrn

Mouka je díky svým vlastnostem, kdy dokáže perfektně absorbovat vlhkost, jedním z nejlepších prostředků na likvidaci skvrn. Stačí jí jen posypat potřísněné místo a nechat působit tak dlouho, než se barevná surovina uvolní. Pak stačí textilii vyprat běžným způsobem a řádně vymáchat. A na které konkrétní skvrny funguje nejlépe?

Troufne si i na červené víno

Pokud jste si cokoliv potřísnili červeným vínem a nemáte zrovna po ruce odsvědčenou sůl, vyzkoušejte zcela určitě i mouku. Použití a efekt jsou stejné.

Nebojí se lepidel různého druhu

Jestliže vím utkvělo na oblečení lepidlo, anebo vám ulpělo na prstech, které stále lepí, je zde opět mouka! Mouka se na lepidlo nalepí a to půjde pak krásně odstranit.

Zvládne i vaječné skvrny

Stejně tak je mouka dokonale účinná na skvrny od čerstvých vajíček a jejich lepivosti. Funguje to, i pokud vám vajíčko spadne na podlahu či pracovní desku kuchyňské linky. Aby se utíráním hadříkem jen dále neroztíralo, posypte ho ihned dávkou mouky a počkejte, až vajíčko uschne. Následně setřete inkriminované místo suchou papírovou utěrkou a teprve v tuto chvíli místo omyjte vlhkou houbičkou.

Dokonalý čistič lesních hub

Měli jste štěstí a přinesli jste si domů plný koš nasbíraných hub? Použijte k jejich čištění také mouku. Po klasickém očištění nožem je vložte do mikrotenového sáčku a přidejte 2 velké lžíce mouky. Pak s obsahem chvíli třeste, dokud se mouka nepřichytí k houbám. Následně vložte houby do síta a náležitě je propláchněte pod tekoucí vodou. Nečistoty se rychle odplaví a houby můžete zpracovat dle libosti.

Poradí si i se špínou ve dřezu

Mouka vám pomůže i s dokonalou údržbou kuchyňského dřezu, a navíc ušetříte nemalé prostředky za finančně náročné chemické čisticí prostředky. Mouka má totiž mírně abrazivní účinky, a proto je vhodná i na jakékoliv nerezové povrchy. Nemusíte mít na rozdíl od jedlé sody obavy z možných škrábanců.

Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:

Související články

Zdroje: www.kiskegyed.hu, www.svetkreativity.cz, www.nasdum.eu