Asi každý si chce usnadnit práci s uklízením a čištěním nečistot v domácnosti, ale málokdo ví, jak toho správně a efektivně dosáhnout. Nabízí se různé chemické čisticí prostředky, které ale nejsou zrovna nejlevnější. Místo nich však můžete použít i obyčejnou pšeničnou mouku, která má stejný výsledek. Čistotu a lesk!

Ve videu na YouTube na kanálu Mr. Smart můžete vidět, jak snadno mouka dokáže vyčistit zanesenou záchodovou mísu:

Zdroj: Youtube

Účinky ekologického postupu

Některé čisticí prostředky z obchodů bývají agresivní, abrazivní a škodlivé životnímu prostředí. Za to pšeničná mouka spolu s domácím roztokem umí opravdové zázraky. Nejenže za to dáte pouhých pár korun, ale účinně zbavíte záchodovou mísu vodního kamene, plísně, mikrobů a dalších nečistot. Takový postup toaletu krásně vydezinfikuje, dezodorizuje a hlavně vyčistí.

Použijte starou mouku

Na čištění záchodové mísy můžete použít jakýkoliv druh mouky. Dokonce ani nevadí, pokud mouka byla napadena moly či jinými škůdci. Takovou mouku stačí dát na chvíli do mrazáku, aby se veškerá vajíčka zlikvidovala a místo vyhození do koše ji pak využijte na čištění v domácnosti. Jak takový trik funguje?

Univerzální čisticí roztok

Pokud je záchodová mísa velmi zanesená, mimo mouky budete potřebovat také účinný roztok, který si se vším snadno poradí. Stačí, když smícháte litr vody se třemi lžícemi kyseliny citronové a můžete se pustit do čištění. Záchod nejdříve spláchněte, čímž se navlhčí stěny mísy. Poté posypte stěny moukou a postříkejte je připraveným roztokem. Takto nechte toaletu přes noc a ráno ji už pouze spláchněte a dočistěte štětkou.

Každodenní péče

O záchodovou mísu se za pomocí mouky můžete starat dennodenně, díky čemuž zamezíte tvorbě usazenin i vodního kamene. Mouka sama o sobě totiž dokáže na sebe vázat všemožné kyseliny, které mají na svědomí ony nečistoty. Každý den proto posypte trochou mouky stěny záchodové mísy. Ráno toaletu očistěte štětkou a spláchněte. Takto si udržíte krásně čistou toaletu bez jakéhokoliv drhnutí!

Nejen na záchod

S moukou dokonale vyčistíte rovněž dřez, spálené a zašlé hrnce nebo dokonce mastné skvrny na oblečení. Stačí špinavá místa posypat moukou a houbičkou nebo kartáčkem je krouživými pohyby vyčistit. U dřezu si však dejte pozor, abyste mouku nespláchli vodou, jinak by mohlo hrozit ucpání odpadu. Proto vždy mouku ze dřezu nejdříve vyjměte papírovým ubrouskem a až poté vše omyjte teplou vodou.

Související články

Zdroje: chalupari-zahradkari.cz, adbz.cz, svetkreativity.cz