Zavzpomínejte na dobu, kdy kolem nás nebylo tolik chemie jako dnes a k čištění domácnosti se využívaly ingredience, které byly v domácnosti běžně. Takovým případem je i mouka, která měla plné využití při vaření v kuchyni, ale dokonale zastala u funkci čistidla. Kromě jiného byla mouka i perfektním prostředkem na údržbu toalety.

Chcete vědět, co se stane, když dáte prací prášek do toaletní mísy? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Clean Freak & Germaphobe:

Zdroj: Youtube

Návrat k přírodě

Trendem současné doby je návrat k osvědčeným přírodním metodám, které jsou bez chemie a nezatěžují nejen životní prostředí a naše zdraví, ale ani vaši peněženku. Naštěstí existuje mnoho přírodních alternativ, které si s úklidem toalety poradí stejně efektivně.

Jak použít mouku na čištění toalety

K čištění toalety se nikdo z nás většinou nehrne s radostí, ale pokud víte, jak na to, dobrý výsledek budete mít téměř bez práce. Vezměte 1 až 2 lžíce mouky, nasypte ji do mísy toalety, ideálně přes sítko, aby ulpěla po celé ploše. Nechte působit přes noc.

Mouka navlhne a naváže na sebe nečistoty i bakterie. Druhý den toaletu dočistěte štětkou a nakonec spláchněte. Pokud tuto metodu budete aplikovat na toaletu pravidelně, tedy jednou za pár dní, vyhnete se zcela určitě i tvorbě nevzhledných žlutých a nahnědlých skvrn.

Můžete i přitvrdit

Mouka není zdaleka jediným přírodním pomocníkem v domácnosti. Pokud máte toaletu silně znečištěnou, můžete k ní přidat i směs jedlé sody a kyseliny citronové. Postup působení a dočištění je stejný jako v předešlém případě.

Funguje i ocet

Mouka, jedlá soda a kyselina citronová nejsou zdaleka jediným přírodním pomocníkem k čištění záchodové mísy. Využít můžete i obyčejný ocet, z něhož si lze vyrobit účinný prostředek, který je také šetrný k přírodě.

Nalijte 1 l octa do hrnce a přiveďte jej k varu. I v tomto případě můžete jeho sílu znásobit přidáním 1 lžíce jedlé sody. Následně ocet či směs nalijte do záchodové mísy a nechte působit. Pak toaletu dočistěte.

Toaleta zazáří po soli

Toaletu lze vyčistit i pomocí soli.  Smíchejte 2, 5 l horké vody a 300 g soli a tekutinu nalijte do mísy. Nechte ji minimálně 2 hodiny působit, pak spláchněte a vnitřní povrch toalety dočistěte.

Česnek a zázvor

K čištění toalety můžete použít i tyto dvě naprosto přírodní ingredience. Vhoďte do mísy několik nakrájených kousků jedné ze surovin a nechte působit přes noc. Ráno budete nadšeni, protože jen spláchnete a mísa bude nejen krásně čistá, ale i dezinfikovaná.

Související články

Zdroje: www.aazdravi.cz, www.chalupari-zahradkari.cz, www.adbz.cz