Přesto, že mozaika se používá už tisíce let, má své místo i při zařizování moderního bytu. Možnosti jejího použití jsou velmi široké, nabízí rozsáhlou škálu barev i materiálů. Líbí se vám klasické keramické mozaiky? Nebo toužíte po méně obvyklém řešení z kamene nebo kovu? Mozaika má univerzální použití, hodí se na stěny, podlahy, nevadí jí ani oblé hrany, použít se dá i na nábytek či doplňky. Z nudné místnosti vykouzlí netradiční prostor s osobitým kouzlem.

Hra tvarů a barev

Mozaika najde své uplatnění v každé části bytu, zaměřte se na celkový koncept místnosti a vyberte správnou barvu, vzor a materiál. Jemně a elegantně působí mozaiky provedené v tónech přírodního kamene, živost a hravost přinesou drobné mozaiky s jasnými a sytými barvami. Barevný mix si můžete u výrobce sami nakombinovat a vytvořit si jedinečný obklad odpovídající vašemu vkusu. Pozor dávejte jen na výsledný barevný efekt, abyste mozaiku nepřekombinovali. Volte raději příbuzné barevné tóny, případně se omezte jen na menší počet barev. Nebo je vám bližší jednoduchost? I jednobarevné mozaiky budou působit efektně, pohrajte si s formátem a místo čtverečků vyberte třeba kolečka nebo hexagony. K tomu správně zvolte barvu spárovací hmoty a neotřelý obklad je na světě. Při výběru mozaiky berte v potaz i členitost prostoru, přístup denního nebo umělého světla. Zohledně také, zda potřebujete pokrýt menší plochu, nebo jestli bude mozaika v daném prostoru dominantou.

Využití mozaiky v kuchyni i koupelně

V kuchyni se mozaika nejčastěji uplatňuje jako obklad stěny, na které je umístěna kuchyňská linka. Mozaika se přitom může objevit i jinde, dá se umístit dokonce i na nerovný povrch, snadno ji dostanete i do ohybů nebo přizpůsobíte atypickým tvarům. Výhodné je třeba obložení rohů, na které se často sahá a musí se čistit a udržovat. Mozaiky se nebojte ani na menších plochách, oživí třeba barový pult, niku pro odkládání věcí nebo část kuchyňské pracovní plochy. Počítejte s tím, že mozaika je vzhledově velmi výrazná, její aplikace na velké plochy tedy s sebou nese určitou dominanci. Velmi dobře působí například v koupelně kombinace jedné mozaikové stěny a ostatních stěn hladkých. Nebo vsaďte na jistotu a zvolte mozaiku umístěnou v pásu po celé místnosti. Rozbijete tak nudu světlých obkladů a přitom mozaika nepřevezme nadvládu v místnosti.

Vlastnoručně vyrobená mozaika

Barevnost a hravost mozaiky si můžete užít, i když se nechystáte na větší stavební úpravy. Drobné prvky do interiéru zvládnete vyrobit i sami. Začněte třeba s květináčem nebo zrcadlem, zdobit můžete i ptačí budky či truhlíky s květinami. Časem si troufnete na překrásné obrazy z barevných střepů, kterými ozdobíte třeba zahradní stůl nebo lavici na balkón. Vše potřebné seženete ve výtvarných potřebách a internetových obchodech, pro začátek vám stačí lepidlo a spárovací hmota. Mozaikové čtverečky jsou také snadno k dostání, vybírat se dá z různých velikostí i barev. Případně si vyrobte vlastní pomocí štípacích kleští, třeba ze starých kachlíků. Zkrášlit se dá skleněný, plastový, dřevěný i keramický podklad, výsledným vzorům a barevným kombinacím se meze nekladou. Nejdříve povrch pro mozaiku očistěte a odmastěte, aby lepené střepy dobře držely. Požadovaný vzor si raději předkreslete a umístění střepů vyzkoušejte. Postupně nalepte jednotlivé dílky v požadovaném pořadí, nezapomeňte nechat asi 3 mm mezeru mezi střepy. Až lepidlo dokonale zaschne, naneste pomocí houbičky spárovací hmotu, dostatečně uhlaďte a nechte ji lehce zaschnout. Přebytečnou hmotu pak odstraňte vlhkým hadříkem.

Další inspiraci na mozaikové tvoření najdete na nástěnce Receptáře na Pinterestu: Mozaika - DIY