Jak na muškáty plné květů?
Zdroj: Shutterstock

Jak na muškáty plné květů: Použijte kelímkovou metodu našich babiček

Muškáty zdobí parapety každé léto a bývají nejen ozdobou, ale také velkou chloubou. Ještě před několika desítkami let ženy obdivovaly vodopády bohatě kvetoucích muškátů v magazínech z Rakouska nebo Švýcarska. Umíte pěstovat muškáty? Víte, jaké triky se používají k bezchybnému množení oblíbených pelargonií?

Zdroje: svetkreativity.czcs.wikipedia.orgwww.ceskestavby.cz

Muškáty známé i neznámé

Muškáty čili pelargonie vážně není těžké pěstovat, ale faktem zůstává, že ne každému se daří. Přitom toho skutečně nepotřebují moc. Jsou to rostliny pocházející z Jižní Afriky a rozhodně nelze říci, že by byly jen vzpřímené s pevným kmínkem nebo jemnější převislé. Pelargonií je až 300 druhů. Jsou mezi nimi letničky i trvalky, polokeře či keře, ale i muškáty stromkové. Jednoduše řečeno my známe jen zlomek muškátů. Navíc se také stále objevují nové variace, které vznikají dalším křížením.

Vodopády muškátů bývaly pýchou každé majitelky nemovitosti. Vodopády muškátů bývaly pýchou každé majitelky nemovitosti. Zdroj: Profimedia

Jak se pěstují muškáty u nás

Muškáty vyžadují slunečné nebo velmi světlé stanoviště. Protože jsou u nás pěstované muškáty teplomilné trvalky, které je třeba zimovat, nejčastěji je pěstujeme v nádobách. Rozhodně je však možné zasadit je i do záhonu. Ven smějí až po ledových mužích čili v druhé polovině května. Přezimování muškátů je vhodné ve světlé místnosti, kde se pohybují teploty nad nulou, ideálně okolo 13 °C.

Zjednodušte pěstování muškátů díky samozavlažování

Velikost nádoby není rozhodující. Muškáty dokáží krásně kvést a zdobit, ať už jsou pěstované v malém květináči, široké žardinii, či jiné nádobě. Protože jsou poměrně náročné na zálivku, velmi se osvědčily především samozavlažovací nádoby, které zajistí rostlinám dostatek vláhy i na jižním okně či balkoně.

Řízky muškátů Připravené řízky řezem namočte do vody a následně do práškového růstového stimulátoru. Zdroj: Shutterstock

Vypěstujte ty nejbujnější muškáty

Pelargonie jsou velmi pěkné samostatně i sesazené s různými druhy rostlin. Rozhodně je však nutné zajistit jim půdu bohatou na živiny a ty také během sezony dodávat přihnojováním. Pro pěstování muškátů můžete pořídit speciální substrát i hnojiva, které dodají pelargoniím právě takový poměr minerálních látek, které potřebují. Koncem srpna však je vhodné zálivku i hnojení omezit a pomalu uvést rostlinu do klidového stavu před přezimováním.

Jak vypěstovat ještě více muškátů?

  • Muškáty se nejčastěji množí řízkováním. Koření velmi dobře, někdy je možné vypěstovat novou rostlinu i z jediného lístku. Na řízkování existuje také osvědčený fígl, který zajistí ty nelepší podmínky. Ze zdravých a silných rostlin oddělte řízky. Nejčastěji se odstraňují nejdelší větvičky.
  • Nemusíte se bát, mateřská rostlina se po řezu znovu rozkošatí a vy získáte několik nových rostlin. 

muškát v kelímku Řízky v kelímkách skvěle zakoření v těch nejlepších možných podmínkách a vy se budete těšit z nových a bohatě kvetoucích muškátů, které jste vlastnoručně vypěstovali. Zdroj: Shutterstock

  • Připravené řízky řezem namočte do vody a následně do práškového růstového stimulátoru. Nemáte stimulátor? Nevadí. Místo něj, vám poslouží i mletá skořice, která také obsahuje stimulační látky a působí proti vzniku plísní.
  • Takto ošetřeným řezem zasaďte řízky do připravených kelímků (ideálně od jogurtu) se substrátem.
  • Řízky mírně přitlačte do hlíny, oroste půdu v okolí řízku nebo jemně zalijte a rostlinu i s kelímkem uzavřete do mikroténového sáčku na tři dny.
  • Takto ošetřené řízky skvěle zakoření v těch nejlepších možných podmínkách a vy se budete těšit z nových a bohatě kvetoucích muškátů, které jste vlastnoručně vypěstovali.

Akční letáky