V jednom ohledu lze mít jasno rovnou. Myčka šetří čas. Mnoho z nás však zajímají další ukazatele. Je možné, aby bylo mytí v myčce levnější, než drhnutí talířů ve dřezu? A je tu i ekonomicko-ekologický pohled: Kdo má větší spotřebu vody? Předem si řekněme, že přesná, plošně aplikovatelná čísla, nelze uvést. U myčky záleží na typu, u nás zase na způsobu, jak nádobí myjeme. A jsou tu i odlišné ceny energií. Tyto faktory ale můžeme zprůměrovat a dobrat se výsledku, který nám dobře odpoví na otázku, co se víc vyplatí.

Tekoucí voda? Hýření se zdroji...

Pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou, o výhodnosti myčky nebude pochyb. Důležité je myčku pouštět ve chvíli, kdy je plná, pak se vyplácí. Mytím pod proudem vody pustíte do odpadu v případě, že myjete pod malým pramínkem a rychle, kolem 12 až 20 litrů vody, pokud pustíte kohout takřka na plno, jste v průměru na cifrách kolem 20 až 30 litrů vody. A najdou se i extrémisté, kteří si během mytí nádobí skočí pustit další díl seriálu, aniž by kohout zavřeli, párkrát se otočí, zamyslí, a jejich spotřeba dosáhne závratných 40 litrů na jedno mytí. Ještě dodejme, že oněch 12 litrů zvládá jen maličké procento šetřících a nádobí navíc nesmí být nějak špinavé.

Jak mýt úsporně nádobí?

Jak mýt úsporně nádobí? Ideální je mít dvojdřez. Zbytky jídla seškrábněte do koše, je-li nádobí zaschlé, dejte jej nejdřív odmočit. Mytí začínáme skleničkami, přes talíře až po hrnce. Nádobí oplachujeme ve dřezu se studenou vodou.

Stará myčka tolik neuspoří

Pokud si kupujete novou myčku, měla by být v běžně dostupné kategorii A+++. Úspora je díky této energetické třídě znatelná. Spotřeba vody na cyklus se může mírně lišit, myčka široká 45 centimetrů obvykle potřebuje 10 až 11 litrů na jeden cyklus, 60centimetrová o litr až dva více. Z tohoto jednoduchého porovnání začíná být jasné, že úspora vody v drtivé většině případů je. Na druhou stranu, tablety do myčky jsou dražší, než jar. I tak jsme ale stále v plusu. Jak jsme na tom s elektřinou? Provoz nové myčky nás vyjde v průměru na částku kolem 1000 korun ročně (předpokládejme, že myčku nezapneme vícekrát, než jednou za den). U starých myček se částka může vyšplhat bezmála i na dvojnásobek. Tam je už úspora diskutabilní. U nových kusů se stále vzhledem k nutnosti ohřevu vody i pro ruční mytí vyplatí.

Ne všem se vyplatí...

Nelze si ale myslet, že myčkou uspoříme zároveň s časem i tisíce korun. Pro průměrnou, zdroji neplýtvající domácnost, půjde o úsporu kolem tisícovky, maximálně dvou tisíc ročně. Do ekonomických faktorů se totiž musí připočíst i cena myčky. Zvažme tu levnější, kolem 7 000 až 9 000 korun. Myčku samozřejmě můžete pořídit třeba i za 45 000 korun, ale s ohledem na pořizovací částku nemá v prvních letech provozu finanční návratnost. Důležitým aspektem při rozhodování, zda myčku pořídit, je velikost domácnosti, respektive počet lidí, kteří v ní žijí. Jste jen jeden či dva a moc nevaříte? Pak se spíše vyplatí stále mytí v ruce. Jste rodina s dětmi? Pak je myčka dobrou investicí.