Mytí oken usnadní speciální vysavač na okna.
Zdroj: Adam Hoglund / Shutterstock.com

Chytrý způsob, jak umýt okna za pět minut

Mytí oken nepatří zrovna mezi nejoblíbenější domácí práce. Pokud si ale přečtete náš profesionální návod, už vám to nikdy nebude dlouho trvat, půjde to lehce a výsledek bude skvělý! Jak na to?

Zapomeňte na iron a zmačkané noviny, dneska už existují mnohem sofistikovanější pomocníci, s nimiž vám půjde práce pěkně od ruky a výsledkem nebudou žádné skvrny ani „kocouři“, ale zářivá okna bez jediné chybičky.

Osvědčené pomůcky na mytí oken. Osvědčené pomůcky na mytí oken. Zdroj: rawf8 / Shutterstock.com

Nejdříve si okenní tabule dobře namočte vodou a nechte ji chvilku působit, aby se všechny zaschlé nečistoty odmočily. Mezitím hadříkem, nejlépe z mikrovlákna, které nepouští chlupy, otřete rámy, kličky a parapety. Nakonec hadrem setřete již odmočenou skleněnou plochu. Tu potom nastříkejte speciálním lešticím sprejem na sklo a vyleštěte papírovými utěrkami do sucha.

Lešticí přípravek vybírejte nejlépe takový, který vytváří pěnu, a ze skla okamžitě nesteče. Měl by také obsahovat alkohol, protože ten zabraňuje právě vytváření nepěkných šmouh. A profesionální tip? Nemyjte okna ve chvíli, kdy na ně svítí přímé slunce. Voda i prostředky by na sklech zasychaly tak rychle, že by nebylo v lidských silách okenní tabuli dobře vyleštit.

Přípravek vybírejte nejlépe takový, který vytváří pěnu. Přípravek vybírejte nejlépe takový, který vytváří pěnu. Zdroj: Vladimir Miloserdov / Shutterstock.com

A zvlášť pokud máte velká okna nebo jich máte v bytě opravdu hodně, zkuste použít stěrku nebo tzv. vysavač na okna. Často se prodávají i s dlouhými násadami, aby bylo možné pohodlně mýt i okna, která jsou vysoká. Práce s nimi je rychlá a princip jednoduchý. Nejprve okno namočte vodou, opět proto, aby se špína odmočila, a pak vodu spolu s nečistotami stáhněte stěrkou nebo vysajte vysavačem. Pro zvýšení účinku můžete k vodě nastříkat i prostředek na skla, ale není to nutné. Okna budou pěkná i za použití vody, nepotřebujete ani dál leštit. Je to tedy nejenom rychlý, ale i ekologický způsob úklidu. Ručně už pak otřete jenom rámy a parapety. Stěrku i vysavač na okna můžete použít třeba i na velká zrcadla v koupelně.

Pohodlné mytí oken obstará robotický čistič. Pohodlné mytí oken obstará robotický čistič. Zdroj: Tinatin / Shutterstock.com

A pokud se hrozíte toho, že zafungují Murphyho zákony a druhý den poté, co jste nablýskali okna, začne lít jako z konve a výsledek bude vniveč, nezoufejte. I na tyto nepříjemné případy již je řešení. Existují speciální prostředky odpuzující vodu, a to nejen s obsahem alkoholu, ale také sofistikovanější, s tenzidy, které způsobují, že kapka stéká z okna tak rychle, že nestačí na skle zaschnout a udělat nežádoucí stopu. Zatím úplný vrchol v péči o okna představují prostředky s nanočásticemi, které na skle vytvoří souvislou a samozřejmě neviditelnou vrstvu, díky níž kapky opět stékají rychle a beze stop. Nanočástice mají navíc tu výhodu, že na skle vydrží opravdu dlouho, až několik měsíců.

Uvidíte, že s těmito jednoduchými postupy a díky využití moderních, ale dostupných technologií, se i pro vás stane mytí oken hračkou.

Zdroj: www.prozeny.cz

Akční letáky