Mnoho lidí má někde, buď ve sklepě, na půdě nebo přímo ve vaší domácnosti kus opravdu starého nábytku. A mnoho lidí by se ho také nejraději zbavila, jelikož je příliš starý na to, aby se používal. Tak slouží buď jako dekorace nebo vám jen překáží.
Ale než jej vyhodíte k popelnici či na skládku, raději si to opravdu dobře rozmyslete. Cena starožitného nábytku stále stoupá a zájemců jsou kupy. Možná máte po babičce kousek, za který dostanete tučnou sumu peněz.
Video, jak opravit starý nábytek, aby vypadal jako nový, najdete na Youtube kanále Modern Makeovers:
Vzácný starý nábytek
Je důležité si pamatovat, že každý starý kousek má svou hodnotu. Některé se považují za opravdové starožitnosti. Obzvláště nábytek z 30.-60. let 20. století stoupá na ceně. Samozřejmě ne za všechny kousky dostanete královsky zaplaceno, ale jako první je rozhodně lepší se přesvědčit než posléze litovat.
Pokud si nejste jistí, zda má váš starožitný kus nábytku hodnotu, podívejte se, jestli náhodou nemáte něco od Jindřicha Halabaly. Tento muž byl naprosto ikonickým návrhářem nábytku, obzvláště pohodlných křesel.
Jeho styl poznáte hned, jak se na nábytek podíváte. A právě ten by vám mohl vynést opravdu velkou sumu peněz.
Jak prodávat starý nábytek
Jako první je potřeba se ujistit, že se opravdu jedná o kousek, který má cenu. Pokud si nebudete jistí, obraťte se na odborníky přes starožitný nábytek. Pokud je nábytek pokrytý prachem a špínou, pouze jej oprašte pomocí suchého hadříku.
Dokud si nebudete jistí, jak se starožitností zacházet, v žádném případě nic nemyjte pomocí vody či saponátů. Tím by se totiž nábytek mohl poškodit a znehodnotit.
Další věc, na kterou byste si měli dát opravdu pozor, jsou klasičtí šejdíři. Pokud máte doma opravdu vzácný kousek, který by vám mohl vynést peníze, zjistěte si nejdříve, kolik za něj kde, kdo nabízí, než půjdete s kůží, či lépe řečeno s nábytkem, na trh.
Lidé jsou zlí a zákeřní, a budou se vám pokoušet nabízet mnohem méně peněz. Proto je nutné je jako první ujistit, že víte, o čem mluvíte. Zjistěte si konkrétní značku, rok výroby a zaokrouhlete cenu, kterou lidé za podobné kousky nabízí.
Zdroje: www.antikpraha.cz, blog.aukro.cz