Překáží vám doma krabice s papírem, taška s plasty a zakopáváte o lahve? Radši s tím rychle něco udělejte, než vás třídění odpadu začne omezovat a vzdáte to.

Odpad si druhou šanci zaslouží

Tříděním odpadu vracíte do oběhu suroviny, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně. Poslouží k výrobě dalších věci a hlavně ušetří zdroje v přírodě. Kromě žlutých, zelených a modrých kontejnerů na plast, sklo a papír potkáte na ulici i nádoby na sběr nápojových kartonů, kovového odpadu, elektroodpadu i biodpadu. Skladovat všechny druhy odpadu doma nebo běhat ke kontejnerům s každým víčkem či obalem od mléka? Malé i větší domácnosti si zaslouží promyšlený systém na třídění odpadu, který vám tuto záslužnou činnost ulehčí.

Kam s ním?

Domácnost, která zodpovědně třídí se potřebuje vybavit několika nádobami na základní druhy odpadu. Potřebovat budete minimálně čtyři, na směsný odpad, plasty, papír a sklo.

Pro méně frekventované druhy odpadu postačí jedna nádoba, pokud vám nevadí dotřídit odpad přímo u kontejnerů. Ideálním místem pro umístění odpadkových košů je kuchyně, kde pulzuje tep domácnosti nejvíce. Elegantním řešením jsou tzv. sortery, tedy dělené koše, které se dají umístit přímo do kuchyňské linky, například do výsuvné zásuvky pod dřez. Všechny obaly, zbylé kousky zeleniny i další odpad snadno roztřídíte hned na místě vzniku a nemusíte přebíhat s kapajícím a padajícím nepořádkem přes celou místnost. Toto praktické řešení je vhodné do většiny kuchyní. Třídění odpadů vám ještě více ulehčí další promyšlené funkce, jako je automatické uzavíraní víka koše při zavírání a otvírání dvířek, otvírání zásuvek dotykem, tichý dojezd apod.

Šikovné nádoby

Jestli vám sortery nevyhovují nebo na ně nemáte vhodné místo, pořiďte si volně stojící dělené koše. Umístit se dají kdekoli, v předsíni, v komoře nebo třeba na balkón. Mohou to být barevně odlišené nádoby nebo několika dílné odpadkové koše, které se otevírají nášlapem nebo rukou. Velmi oblíbené jsou i stohovatelné systémy na tříděný odpad, kdy jednotlivé nádoby umístíte nad sebe a zaberou tak minimum prostoru. Další možností jsou velkoobjemové tašky z pevného materiálu, mohou stát volně na podlaze nebo se dají pověsit na zeď. Elegantně problém vyřešíte pomocí košů, které se tváří jako sedátko nebo proutěná lavice. Nikdo nepozná, že se uvnitř skrývají praktické vaky na jednotlivé druhy odpadu a přitom má koš ještě další funkci.

Ještě o krok dál

Podařilo se vám všechny členy domácnosti vycvičit k dokonalému třídění a zdá se vám, že lepší už to být nemůže? Zkuste jít ještě kousek dál a zamyslet se nad tím, jak předcházet vzniku odpadu a produkovat ho co nejméně. Na nákup si noste své vlastní tašky nebo přepravky, pro nákup ovoce nebo zeleniny použijte lehké sáčky z materiálů, které se dají znovu využít. Do vlastních nádob vám se specializovaných obchodech odsypou i suché potraviny jako jsou luštěniny, rýže i různé druhy semínek. Bioodpad dokážete doma zpracovat pomocí kompostéru nebo vermikompostéru, existují také v provedení vhodném i do bytu.