Už vás nebaví neustále vyměňovat zapáchající kuchyňské houbičky? Faktem je, že klasické kuchyňské houbičky jsou častým zdrojem nejen nepříjemných pachů, ale i nežádoucích bakterií. Navíc se poměrně rychle opotřebují a jejich výroba zatěžuje životní prostředí. Perfektní alternativou je přírodní lufa. Je mnohem odolnější a více hygienická, a proto by ve vaší kuchyni neměla určitě chybět.
Jak udržitelná farma v severozápadním Španělsku zdokonalila svou metodu pěstování lufy, kterou lze použít na mytí nádobí? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Business Insider:
Nevýhody klasické houbičky na nádobí
Běžné houbičky na nádobí se vyrábějí ze syntetických materiálů, které zatěžují životní prostředí. Jejich trvanlivost je poměrně krátká a rychle se opotřebují, tudíž jich každá domácnost spotřebuje poměrně velké množství. Bohužel také velmi snadno absorbuje nežádoucí bakterie a pachy.
Co je to lufa
Lufa je rostlina z čeledi tykvovitých, jejíž plody se po usušení používají jako přírodní houba. Tento druh dýně, přesněji popínavá tykvovitá rostlina, pochází původně z tropických oblastí. V současnosti se však pěstuje po celém světě.
Je 100 % biologicky rozložitelná a neobsahuje žádné umělé látky. Už ve starém Egyptě znali její skrytou sílu i mimo kuchyni a kolují zmínky, že se s ní zkrášlovala dokonce i Kleopatra. Když se totiž plody lufy správně usuší, z vláken se dají vyrobit všestranné houby na úklid i očistu těla.
Proč raději lufa
Lufa je mnohem odolnější než klasické houbičky a vydrží v dobré kvalitě i několik měsíců až rok pravidelného používání. Díky své struktuře neabsorbuje bakterie a pachy tak snadno jako klasické houbičky. Lufa je zcela přírodní a biologicky rozložitelný produkt.
Na rozdíl od plastových houbiček neobsahuje žádné chemické látky, které se uvolňují do vzduchu. Navíc je maximálně šetrná k povrchům nádobí a nezanechává na nich škrábance. Lufu lze použít nejen na mytí nádobí, ale také na čištění zeleniny, ovoce a stejně tak k hygieně těla.
Jak s lufou pracovat
Před prvním použitím namočte lufu do teplé vody, příjemně změkne a nabobtná. Pak na ni naneste trochu saponátu a umyjte nádobí běžným způsobem. Po použití lufu důkladně opláchněte a nechte ji řádně uschnout na dostatečně vzdušném místě. Jednou za čas lufu vyperte v pračce na vysokou teplotu. Po opotřebování lufu kompostujte nebo vyhoďte do bioodpadu.
Zdroje: goodhousekeeping.com, nymag.com