Podle značky se v Česku rozhoduje 59 % zákazníků, u 47 % stojí na prvním místě cena — to zjistil výzkum Evropské asociace výrobců mýdla, pracích a čisticích prostředků.
Na ekologii bere ohled pouze 18 % zákazníků, byť i to je více než v některých okolních zemích. Nízká cena však může být problém. Někde lze za 140 až 200 Kč pořídit devět, deset i patnáct kilogramů pracího prášku.
Jenže: „Při testování se přišlo na to, že hlavní složkou levných prášků je kuchyňská sůl, a naopak v nich chybějí třeba enzymy nebo tenzidy. Takže kdybyste prali v čisté vodě, bude výsledek stejný a navíc si solí neponičíte pračku,“ vysvětluje chemik Robert Klos. Enzymy odstraňují hlavně skvrny po jídle, tenzidy mastnotu.
Při nákupu je proto nutné zohlednit nejen cenu, ale rovněž:
- použití, tj. typ, materiál a barevnost praného prádla a oděvů,
- stupeň znečištění,
- tvrdost vody,
- teplotu praní,
- možnost případné alergické reakce některého z členů rodiny,
- dopad na přírodu.
Kritéria pro výběr
Mnohem důležitější než cena je například druh prádla, které chceme prát. Vzhledem k dnešní kvalitě praček i pracích prostředků se výrazně snižuje teplota vody během praní. Jen výjimečně se používají programy na 90 °C.
Při praní v nižších teplotách bývá vhodnější nahradit prášek gelovou variantou pracího prostředku, protože gel se snadněji a rychleji rozpouští a na látce nezůstávají nepříjemné skvrny (zejména na tmavším prádle). Tuto nepříjemnost způsobuje hlavně přeplnění pračky.
Začíná převažovat praní na 40 °C, a to i v případě ložního prádla nebo ručníků (často jde o teplotu doporučenou jejich výrobci, ne vždy je to ovšem dobře — pro zničení roztočů v lůžkovinách potřebujeme teploty vyšší než 57 °C).
Většina oděvů (více než 60 %) se však dnes už vyrábí ze syntetických a směsových materiálů, kterým teplota na 40 °C stačí, vyšší často ani nesnášejí.
Správné dávkování
Na množství prášku šetříme, zato přeháníme množství aviváže. Přitom by stačilo jediné — pračku naplnit a použít doporučené množství pečlivě odměřeného prášku. Že nejde o malichernost, svědčí opět údaje z výzkumu: Téměř 40 % českých spotřebitelů nad naplněním pračky nepřemýšlí a třetina nikdy nečte instrukce na obalech pracích prostředků.
Tzv. kompaktní prášky mají objem i hmotnost o třetinu nižší, protože neobsahují plnidla, které pro samotné praní nemají žádný význam. Přitom disponují stejnou účinností jako tradiční prášky.
Kdybychom dodržovali předepsané množství v poměru k prádlu a pračku naplnili, možná bychom mohli kupovat prášků mnohem méně. A méně bychom se nadřeli při nošení nákupu.
Podle čeho nakupovat
Na barevné prádlo je vhodnější používat prostředek určený pro barevné praní. Prášky na bílé prádlo totiž obsahují bělidla. Ta začínají fungovat při teplotách nad 60 °C. Výrobky mající v názvu color je neobsahují.
Na vlnu a další jemné látky bychom měli používat prací prostředky speciálně určené pro tyto materiály (s výraznou pěnivostí, kdy pěna obalí každé vlákno a mechanicky je ochrání). Proto lze na jemné spodní prádlo či vlnu často použít šampony na vlasy.
Prášky se doporučují pro silně zašpiněné prádlo, které je nutné prát při vyšší teplotě (pokud to materiál vydrží).
Gely jsou ideální pro citlivější materiály, pro méně zašpiněné prádlo, nižší teploty a kratší prací programy, proto jsou vhodné i pro ruční praní. Jsou více koncentrované, vystačíme tedy s menším množstvím než v případě prášku:
- 1,5 l gelu odpovídá 2 kg kompaktního pracího prášku,
- 3 l pak 4 kg kompaktního pracího prášku.
Účinnost praní by však měla být shodná, protože obsahují stejné množství aniontových tenzidů.
Co škodí, co neškodí?
Prací prášky by neměly a v současnosti ani nesmějí obsahovat fosfáty, které způsobují problémy hlavně ve stojatých vodách a v potocích. Fosfor, jež je jejich základem, totiž představuje živinu pro vodní řasy a sinice, které se pak snadno přemnoží. Od října roku 2006 je v Česku zakázán prodej prášků pro praní textilu, které obsahují více než půl procenta fosfátů.
Soda je nezbytnou přísadou pro praní v tvrdé vodě. Jde o přírodní látku odstraňující z prádla vápník, takže není nutné přidávat aviváž.
Bělidla představují chemické látky účinné až od 60 °C, nehodí se však pro praní barevného prádla, i když prádlo po vyprání vypadá zářivěji; vlákna se totiž potáhnou chemickou látkou, která mění lom světla. Stejného efektu lze dosáhnout sušením na slunci.
Plnidla pouze zabezpečují sypkost prášku, pro samotné praní smysl nemají. Kompaktní prášky plnidla neobsahují.
Výběr saponátů
U saponátů se doporučuje dát přednost výrobkům, které obsahují přírodní výtažky.
Důležité je snadné použití — balení s rozprašovačem nabízejí pohodlnou a přesnou aplikaci, ekonomické dávkování a ulehčují úklid. Pozor na to, aby vzhledem k dětem mělo balení bezpečný uzávěr!
Uspořit při nákupu lze například volbou přípravku, kde výrobce nabízí náhradní náplně. I zde platí, že ceny se liší podle prodejců, právě zde fungují velmi často množstevní slevy. Důležitá je informace o tom, zda je přípravek šetrný k pokožce.
Na silně znečištěná místa používáme čisticí a zároveň dezinfekční přípravky, zejména tam, kde se mohou vyskytovat nebezpečné bakterie, viry a plísně. I zde rozprašovač dovoluje dostat se i na těžko dostupná místa ve sprchových koutech, spárách mezi dlaždičkami nebo u WC mísy.
Foto Shutterstock a archiv