Nový zahradní nábytek nebo stavbu natřeme co nejdřív. Vyplatí se také kupovat takové zboží, které bylo už při výrobě opatřeno ochranným nátěrem speciální hloubkovou technologií.

Při prvním domácím ošetření napustíme dřevo prostředkem s fungicidy proti plísním a dřevokazům.

Obecně platí, že základový nátěr zvyšuje životnost vrchní barvy. Ta by měla být nanesena ve dvou vrstvách.

Vodorovné plochy jsou vystaveny většímu zatížení než svislé. Je dobré je natřít důkladně a přidat vrstvu.

Starší dřevo, na němž nátěr praská a loupe se, vyžaduje pečlivou přípravu podkladu a odstranění staré vrstvy.

Napouštědla, lazury, laky a barvy chrání dřevo proti povětrnostním vlivům. Životnost ochranné vrstvy však ovlivňují také okolní konstrukce: Na oknech často vydrží nátěr bez poškození v místech, kde je chráněn ostěním či střechou. Plotové plaňky lépe ochrání proti zemnímu vlhku i nízká podezdívka.

Kterým typem barvy natírat

Podle složení máme na výběr barvy

  • ředitelné vodou neboli akrylátové
  • syntetické, které obsahují pryskyřici a rozpouštědla, například benzinová.

Současné syntetické barvy schnou čtyři až šest hodin, ředitelné vodou rychleji. Ty je vhodné nanášet lehkou rukou štětci s roztřepenými konečky. Plochy, například jednu stranu plotové plaňky, natíráme tak, abychom se nevraceli k místu, na kterém mohl nátěr již zaschnout.

Hrubě pórovité válečky mohou vodou ředitelnou barvu zpěnit, vhodnější jsou plstěné válečky s chlupem dlouhým do tří milimetrů.

Lazury jsou pružné

Klasické laky obalují dřevo do neprodyšné vrstvy; vlhko, které se nemá kudy odpařit, a kolísání teplot pak zapříčiní praskání a odlupování ochranné vrstvy a ztrátu její funkce.

Díky své pružnosti se lazury přizpůsobují pohybům dřeva, proto ochranná vrstva nepraská.

Lepším řešením ochrany zahradních staveb, plotů, dveří, rámů oken, dřevěných fasád a dalších ploch ze dřeva jsou moderní prodyšné a také pružné lazurovací laky. Existují v tenkovrstvé a silnovrstvé variantě.

Některá tzv. napouštědla obsahují rovněž přímesi včelího vosku nebo impregnačního oleje. Ten bývá také základní složkou mořidel a podobných přípravků doporučených pro první penetraci neošetřeného dřeva.

Lazury obvykle výrobci nabízejí v několika odstínech nebo s možností je tónovat podle vzorníku RAL. Ať tak či onak, plot, pergola i vrata garáže můžeme natřít v tomtéž odstínu.

Krycí barvy na zničený povrch

Někdy se přihodí, že dřevo třeba i vinou nekvalitního nátěru ztratí svůj přirozený vzhled, částečně zešedne. Pak jsou dobrým řešením krycí barvy. Barevnost, novost a opět upravený, hladký povrch učini z nouze opravdovou ctnost.

Čím světlejší barvu zvolíte, tím častěji budete muset nátěr obnovovat.

Při výběru vhodné barvy svou roli sehraje i sytost odstínu. Tmavší barva více odolává UV záření díky vyšší hustotě pigmentů.

Některé barvy zvláště odolné proti UV záření obsahují tzv. alkydové pryskyřice.

Jak natírat a proč

  • Vyplatí se věnovat výběru napouštěcích olejů, impregnací, lazur, laků a barev velkou pozornost, seznámit se s nabídkou více firem, nechat si odborníky doporučit vhodné postupy a produkty.
  • Zajímejte se o vzorníky různých odstínů na jednotlivých druzích dřeva. Konečný vzhled ovlivňuje mj. tvrdost, původní zbarvení, struktura dřeva stejně jako počet nátěrů. Vyzkoušejte si i doma nátěr na vzorku.
  • Tónované lazury ochrání dřevo jednoznačně lépe než bezbarvé, které nesnižují UV záření.
  • Až druhý vrchní nátěr zajístí očekávanou ochranu dřeva, protože vznikne vrstva, jejíž kompaktnost připomíná hustou síťovinu.
  • Plotové plańky natíráme v ploše naráz, pozdější napojování by bylo znát.
  • Prudké slunce natírání nesvědčí, protože pojivo se v horku vypaří dřív, než se stačí vsáknout. Pigment dřevo neochrání, zůstane na povrchu a záhy ho smyje déšť.
  • Ovšem ani večer, kdy přichází ochlazení a s ním noční rosa a vlhko, nepřidá nátěru na kvalitě. Hrozí změna odstínu, nekvalitní přilnutí a skvrny.