Jak odstranit zbytky nátěru na litinových nohách starého šicího stroje a čím pak litinu natřít?

Vhodný je Odstraňovač starých nátěrů, který na litinu naneseme štětcem, nebo odstraňovač ve spreji, například zahraniční výrobek Kim–Tec, který na litinu nastříkáme. V obou případech necháme hmotu působit, rozměklý nátěr odstraníme drátěnkou na nádobí a poté povrch utřeme hadrem a neutralizujeme, třeba acetonem nebo nitroředidlem.

K očištění litiny však můžeme použít také 5—8% louh, který se prodává v tabletách pod názvem hydroxid sodný (NaOH). Tabletu rozpustíme ve vodě (například 30 g v 0,5 l), počkáme, až proběhne reakce a voda se zahřeje, a ještě teplým roztokem důkladně natřeme všechny litinové části. Necháme působit do druhého dne a pak změklou barvu odstraníme. Louh je ovšem žíravina, takže musíme dávat pozor, abychom se nepotřísnili. I po louhu povrch neutralizujeme.

  • Obroušenou, čistou a suchou litinu natřeme barvou na železo, například Industrolem 2 v 1, Hostagrundem 2 v 1 na železo nebo Hostagrundem Kovářskou barvou. Všechny tři uvedené barvy jsou samy o sobě barvami základními i vrchními, takže nemusíme shánět žádné další.

Jak co nejrychleji natřít drátěný plot?

Štětcem je to opravdu zdlouhavé, stříkací pistolí by to bylo rychlejší, ale zase bychom spoustu barvy vystříkali mimo dráty. Nejvhodnější je váleček. Pokud můžeme plot natírat souběžně dvěma válečky proti sobě, půjde to rychle a barva pokryje celou plochu drátů. Se štětcem pak jen kolem plotu projdeme a dobarvíme záhyby, kam se barva nedostala.

  • Někteří zkušení praktici pak doporučují použít pro nanesení barvy na plotové pletivo úplně obyčejné košťátko. Prý to s ním jde ještě snáze než s válečkem.

Musíme natírat nově položenou střechu z pozinkovaných plechů?

Na novém pozinkovaném plechu některé barvy špatně drží, protože má nízké povrchové napětí, má příliš chrómu nebo je mastný. Proto je vhodné nechat plechu určitý čas, aby zoxidoval. Zpravidla rok nebo dva.

Nový plech však můžeme umýt horkou vodou a pak ihned natřít základní barvou určenou pro pozinkované povrchy, například Hostagrundem 2 v 1 na pozink.

  • Zkusit můžeme i vlastní smáčedlo: Smícháme 10 l vody, 0,5 l 25% čpavkové vody a asi 50 ml saponátu. Roztokem plech hustě potřeme, necháme asi deset minut působit a poté jej rozetřeme, aby vytvořil kovově šedou pěnu. Tu nakonec spláchneme vodou a povrch necháme oschnout.

Je nutné natírat hliník?

Záleží na předmětu. Některé mají eloxovaný nebo průmyslově lakovaný povrch a tam by to bylo zbytečné; nehledě na to, že by barva nemusela dobře přilnout. Ale třeba hliníkové předměty vystavené povětrnostním vlivům lze natřít a tím je ochránit, jen musíme důkladně připravit povrch — to znamená odmastit, vysušit a zdrsnit — a použít vhodnou barvu.

Ze základních jsou to například Eternal Antikor speciál, Balakryl Střecha, Formex Extra nebo Axapur Primer.

  • Někdy chceme, aby byl hliníkový povrch stále lesklý, pak jej můžeme přestříknout bezbarvým lakem vhodným na kovy, například Spraymat Zaponlack, Opravlak Spray nebo Klarlack. Pokud to neuděláme, hliník lesk časem ztratí.

Čím natřít vnitřek sudu, do kterého svádíme dešťovou vodu na zalévání zahrady?

Musíme zvolit takovou barvu, která odolá dlouhodobému působení vody, snese změny teplot, ale také bude atestovaná na styk s potravinami (pro jistotu, zaléváme přece i zeleninu). Vhodné jsou třeba Bilak Zn Primer nebo Fest B 2 v 1.

  • Jenže aby se barva po dvou sezonách neoprýskala, je velice nutné dobře připravit podklad, hlavně musíme povrch zbavit rzi. Nejdříve tedy na vnitřní stěny vezmeme kovový kartáč, pak můžeme teprve zkusit některý odrezovač, třeba Perdix Bezoplachový.

Můžeme natřít kovovou nádobu, kterou používáme na přelévání benzinu nebo nafty?

Jako základní by se hodil Epolex Základ profi a na dvojitý vrchní nátěr použijeme dvousložkový Epolex Email profi, ke kterému je však nutné přikoupit vhodné tužidlo, například S 7300. Nádobu však bude potřeba dokonale odmastit.

Je rozdíl v životnosti mezi tím, když použijeme barvu lesklou, nebo matnou?

Pro životnost je důležitější dokonalá příprava podkladu a vhodně zvolená barva než to, zda je lesklá či matná. Lesk je zpravidla vytvořen hladším povrchem než mat, a tím pádem se na něm tolik neusazují škodliviny; prach snadněji odfoukne vítr, voda rychleji odteče. Rozdíly však nemusí být výrazné, hodně také záleží na prostředí.

Lze barvou zatřít pryskyřici, která zůstala ve dřevu?

Základní barva i email samozřejmě pryskyřici překryjí, ale není to optimální řešení. Pryskyřice se časem může barvou prosáknout, proto je lepší, když ji před natíráním odstraníme. Vyškrábeme ji, zbytky vymyjeme ředidlem (např. S 6005 či C 6000) a prohlubně vytmelíme. S tmelením ovšem opatrně, hmota má jinou roztažnost než okolní dřevo a vlivem střídání teplot pak může barva popraskat.

  • Úplně nejlepší tedy je, když na předměty, pro které je důležitý vzhled, vybereme naprosto čisté dřevo; u prken zahradního domku pryskyřici řešit nemusíme.

Existuje nějaké pravidlo pro ředění barev?

Moderní syntetické a nitrocelulózové barvy, ale ani ty vodou ředitelné ve většině případů nemusíme ředit. Pokud nás k tomu okolnosti donutí, pak vybereme správné ředidlo — ne každá barva totiž snese každé ředidlo. Na obalu barvy je vždy uveden kód ředidla a tím se musíme řídit, jiné než uvedené ředidlo barvu zničí. Jednodušší je to tedy u vodou ředitelných barev. Vodu nebo ředidlo přidáváme do barvy pozvolna a za stálého míchání. Pro štětec nebo váleček ředíme méně, pro stříkací pistoli více – někdy musíme přidat 15—25 % ředidla, respektive 5—10 % vody.

Jak co nejrychleji a nejlevněji natřít rámy oken?

Jestliže jinde špatně natřený povrch přehlédneme, pak na oknech určitě ne. Pokud bude nekvalitní, dá o sobě časem vědět. Proto bychom nátěry oken neměli odbývat a použít na ně výhradně barvy, které jsou k tomu určeny, a to i ty základní. Takovou barvou je třeba Lazurol Oknobal základ. Dobře vyplňuje nerovnosti a pokud zvolíme dva nátěry, které vždy po zaschnutí přebrousíme, vytvoříme hladkou, pružnou a pevnou plochu pro konečný nátěr. Tím může být například Lazurol Oknobal email. Vedle obvyklých vlastností obsahuje prvek proti slepení, což znamená, že po ranním nátěru lze večer okna zavěsit a zavřít. Ale pozor — základem je dokonale čistý, přebroušený a odmaštěný podklad.

Chceme natřít měděné trubky ústředního topení, aby v místnosti nebyly tolik nápadné. Jak to udělat?

Měděné trubky jsou už z výroby ošetřeny tak, aby netvořily uvnitř ani na povrchu měděnku, takže jejich vzhled zůstává dlouhé roky relativně stálý. Ale je pravda, že na bílém pozadí jsou obzvlášť nápadné. Natřít je můžeme, musíme však zvolit barvu, která bude dostatečně pružná, protože trubky se vlivem střídání teplot roztahují a smršťují, ale která bude také snášet vyšší teploty, nejméně 100 °C, aniž by měnila vzhled a barevný odstín. Běžné světlé barvy na kov totiž zpravidla časem zežloutnou. Vyhneme se rovněž vodou ředitelným barvám, které s mědí při natírání a vysychání reagují a mohou pak na povrchu vytvořit zelené skvrny.

Trubky zdrsníme korundovou vlnou, otřeme je hadrem, odmastíme nitroředidlem a natřeme základní barvou, například Pragoprimerem Univerzálem nebo Formexem Základem na pozink. A jako vrchní email pak použijeme některou z barev na radiátory, třeba Radbal Standard, Balmet, Primalex Barvu na radiátory nebo Denas Radiátor.

Užitečné tipy

  • Když natíráme okapové svody, vsuneme mezi trubku a zeď karton, abychom ji nepotřísnili.
  • Kapky stékající po svislých částech čerstvě natřených ploch odstraníme lehkým přejetím molitanovým válečkem; tím neuděláme nežádoucí šmouhy.
  • Pokud při natírání plechovku s barvou vložíme do větší nádoby, určitě kolem nenacákáme.

Kresby autor