Pokud máte doma pokojové rostliny a zároveň malé děti nebo mazlíčky, měli byste být obezřetní při výběru rostlin, které budete pěstovat. Některé pokojovky totiž obsahují jedovaté látky, které mohou představovat zdravotní riziko pro vaše miláčky.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Podíváme se tedy na několik nebezpečných pokojových rostlin, které byste měli ve svém domově raději vynechat.

Na video od BRIT PetFood o jedovatých rostlinách pro psy se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Difenbachie je krásná rostlina s velkými listy a světlým zbarvením, což ji činí oblíbenou volbou pro mnoho domácností. Bohužel však obsahuje jedovaté alkaloidy a šťavelan vápenatý, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Při požití může dojít u mazlíčka k pálení a otoku sliznic, až k dušení, a je nutná okamžitá lékařská pomoc. I kontakt s pokožkou může vyvolat podráždění a puchýře.

Scindapsus je další populární pokojová rostlina, která se často vyskytuje v domácnostech díky svým ozdobným listům a snadnému pěstování. Bohužel však obsahuje jedovaté látky podobné těm v difenbachii, což z ní dělá nebezpečnou volbu pro domácnosti s dětmi nebo zvířaty.

Některé pokojovky způsobují psům otoky

Monstera, známá svými majestátními listy, je další rostlina, která může představovat riziko pro domácí mazlíčky. Obsahuje šťavelan vápenatý, který může způsobit otok jazyka a rtů a podráždění pokožky po přímém kontaktu.

Tchynin jazyk je oblíbená volba pro domácnosti díky své odolnosti a schopnosti čistit vzduch. Avšak po požití může způsobit otravu provázenou bolestí břicha, zvracením a bolestí hlavy. Ostré listy navíc představují další riziko pro domácí zvířata.

Pozor na otravu vašeho mazlíčka

Anturie, kvetoucí pokojová rostlina, je dalším zástupcem, který obsahuje jedovaté látky. I přes svou krásu by měla být mimo dosah dětí a zvířat, protože požití může způsobit otravu a nepříjemné zdravotní potíže.

Je důležité si uvědomit, že některé pokojové rostliny mohou být nebezpečné pro děti i domácí mazlíčky. Při výběru rostlin do domácnosti je proto nutné pečlivě zvážit, zda jsou vhodné pro prostředí, kde žijete. Odborníci také doporučují mít při ruce informace o první pomoci v případě otravy a vědět, jak jednat v případě nouze.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.prozeny.cz