Čistá toaleta je základem každé domácnosti. Mnozí z nás plně důvěřují prostředkům, které nabízí současný trh. Dokonce jsou přesvědčení, že čím je dražší a více chemie produkt obsahuje, tím bude účinnější. Bohužel často je opak pravdou a v případě některých čističů WC to naprosto neplatí.

Jak vyčistit nevzhledné zahnědlé skvrny v toaletě? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Clean Freak & Germaphobe:

Zdroj: Youtube

Mýty o účinnosti čističů WC

Toaleta je často zanešená rzí, ovšem některé koupené čističe jsou velice často účinné jen na tu, která je povrchová a selhávají u rzi, jež je do glazury mísy zažraná. Přestože výrobci slibují okamžitý účinek, mnohdy je nutné nechat čistič působit delší dobu, a přesto není požadovaný výsledek stoprocentní. A bez pomoci kartáče a drhnutí si s nánosy neporadí.

Čističe WC prošly testem

Časopis dTest prověřil dokonce 18 tekutých prostředků na úklid klozetů a většina z nich neprošla. Odstraňování rzi z keramického sanitárního zařízení dopadlo ve srovnání s vodním kamenem lépe.

Hodnocení čisticích schopností chemických přípravků bylo optimistické alespoň v tom, že všechny testované prostředky byly účinnější než pouhá voda. Ale i zde byly závěry jednoznačné, že nejlepší výsledek přinese jen kombinace chemie a fyzického úsilí.

Slovo odborníka

„Zaměřili jsme se na tekuté čističe v lahvích s typicky zahnutým hrdlem, které se aplikují pod horní okraj toaletní mísy. Musely se vypořádat s vodním kamenem, rzí a močovinovými usazeninami,“ popsala šéfredaktorka časopisu Hana Hoffmannová podstatu zkoušek. „Vodní kámen představoval pro většinu čističů velký problém. Bez lidského přičinění byla voda v odstraňování vodního kamene účinnější než 15 různých čističů,“ dodala.

Související články

Který prostředek dopadl nejhůře?

Absolutně nejhorší byl čistič K-Classic WC Reiniger Citrus z Kauflandu. Neporadil si ani s usazeninami umělé moči a požadovaného výsledku nedosáhl ani při odstraňování vodního kamene. Se rzí si neporadil ani prostředek s názvem Frosch WC Gel Citrus. Pouhé nalití na nečistotu nefungovalo ani v dalších mnoha případech. 

Mnohdy byly plné látek, které nejsou šetrné k životnímu prostředí, například kyseliny mravenčí. Časopis dTest také svým čtenářům doporučil, aby byli opatrní v používání přípravků obsahujících chlornany. Jakmile se totiž smíchají s jinými kyselými přípravky, může se z nich po vzájemné reakci uvolňovat jedovatý chlor.

Zdroje: www.denik.cz, www.zakrasnejšivimperk.cz, www.dtest.cz