Zelenina nemusí zdaleka patřit pouze na talíř. Díky šlechtění máme k dispozici spoustu zajímavých odrůd okrasné košťálové, ale i jiné zeleniny. Jak ji můžeme využít i nyní na podzim?
Inspiraci na krásné podzimní dekorace přináší i video z kanálu Garden Answer na YouTube:
Zelí nebo tykve? Proč ne?
Váš záhon, ale i truhlík, můžete oživit tykvemi všech barev i velikostí, okrasnými kapustami, které připomínají obrovské pouťové růže, stejně tak jako i okrasné zelí. To pochází z Asie a za jeho krásné zbarvení může právě zima. Byla by škoda ochudit se o takovou krásnou podívanou. Není tedy důvod váhat, protože ani péče o okrasné zelí není nijak náročná.
Čím chladněji, tím krásnější barvy
Jak již víme, okrasné zelí nám může dělat parádu i v době, kdy všechny ostatní rostliny už odkvetly a ze stromů opadalo listí. A jestliže nenastanou silné mrazy, zelí se bude dařit klidně až do začátku nového roku. Jeho listy navíc mívají nejrůznější barvy od zelené přes bílou až po fialovou a jejich kombinace.
Věděli jste ale, že právě chladnější počasí může za změnu barvy a celkově za líbivý vzhled zelí? Když poklesne teplota, chlorofyl – tedy zelené barvivo se přeměňuje na barvivo červené – antokyan. Tedy nemusíte smutnit, když to ve vašem truhlíku se zelím nehýří barvami, stačí si jen chvíli počkat.
Okrasné zelí ze semínek
Okrasné zelí si můžete vypěstovat už od semínka, které seženete v každém zahradnictví. S tím je ale třeba začít už v březnu. Ale není třeba zoufat, i na podzim si okrasné zelí můžete obstarat. Stejně jako semena se v zahradnictví dají koupit i předpěstované rostliny, které nebývají nějak výrazně dražší, ale cena se samozřejmě odvíjí od velikosti a odrůdy.
V zimě zalévejte minimálně
V prvé řadě je potřeba se rozhodnout, jestli si chceme okrasné zelí vysázet na záhonek nebo raději do truhlíku. Dařit se jim bude tam i tam a jediný rozdíl poznáme až ve velikosti hlávky. Ty totiž rostou podle toho, kolik kolem sebe mají místa.
Péče o ně je ale ve výsledku stejná. Důležité je jim dopřát stanoviště s dostatečným množstvím slunečních paprsků a pravidelné zalévání. Pro okrasné zelí je lepší pravidelná zálivka, ale s menším množstvím vody. S chladnějším počasím je dokonce nutné omezit zálivku ještě víc.
Zapomenout bychom neměli ani na pravidelné přihnojování, které zajistí rostlinám dostatek živin a zelí tak bude rychleji růst. Okouzlila vás tato zajímavá okrasná zelenina? Z jejích barev se nemusíte těšit jen v květináči, okrasné zelí si totiž můžete užít i na talíři. Má sice trochu tužší listy, ale přesto jsou jedlé.
Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, abecedazahrady.dama.cz, www.nkz.cz