Zdroje: www.gardenersworld.com, www.thespruce.com

Bezúdržbové pokojovky pro každého

Je jasné, že každá rostlina nějakou péči potřebuje, ale tyhle krásné rostliny se na vás nebudou zlobit, i když na ně párkrát zapomenete se zálivkou. Nepotřebují speciální podmínky ani pomůcky. Jsou prostě takové skromné a vhodné pro kohokoli.

Které pokojové rostliny se hodí na okenní parapet a vydrží krásné dlouho i bez útlocitné péče? Než se na ně podíváme, koukněte ve videu, jaké vychytávky v péči o pokojovky má pod čepicí Domácí zahradník:

Zdroj: Youtube

Sukulenty: Nenáročné pokojovky na okenní parapet

Takových rostlin je ve skutečnosti víc než dost. Bavte se jejich barvami a texturou, najděte nezvyklé odrůdy. Každá z těchto rostlin má spoustu příbuzných, které jsou stejně nenáročné a úžasně zajímavé.

Sukulenty nejsou jen pichlavé kaktusy. Do této skupiny rostlin patří celá řada úžasných rostlin, které jsou neobyčejně zajímavé, milují slunce, málo vody a odpustí vám téměř cokoli. Mnozí ale netuší, které další rostliny jsou sukulenty.

Tlustice mohou být nádherné

Také mají několik odrůd a každá je úžasná. Především když se vám z nich podaří vypěstovat silné vysoké rostliny. Tlustice má pak krásný silný kmínek a opravdu vypadá jako exotický strom ve vaší domácnosti. Navíc je tlustice prý také léčivá. Pomáhá především s infekcemi v dutině ústní, zbavuje svědění po štípnutí hmyzem či při hemoroidech.

Kalanchoe

Mezi absolutně nenáročné, a navíc krásně kvetoucí patří kalanchoe. Nevadí jí ani parapet nad topením, hlavně, aby nebylo vlhko a chladno. Kalanchoe se jmenuje česky kolopejka a anglicky se jí také říká „matka tisíců“, především to platí pro odrůdy, které se množí tím, že jim na hranách listů vyrůstají nové dceřiné rostlinky, které po odpadnutí zakoření a rostou jako šílené.

Tchynin jazyk

Zázrakem, který je téměř nezničitelný, je také sanseviéry čili tchýnin jazyk. Důkazem její odolnosti je i to, jak skvěle se jí daří ve školách a mnohých dalších veřejných prostorách. Je to nezmar, který má také celou řadu odrůd a někteří lidé je dokonce sbírají.

Tyto rostliny se liší vzrůstem i žíháním a lemováním listů. Jsou to neuvěřitelně vděčné rostliny, které můžete nechat doma přes léto a odjet do dalekých krajin, aniž byste museli shánět někoho, kdo se o ně postará. Stačí pěkný stylový květináč a budou krásným solitérem i nenápadným pozadím pro jinou zeleň.

Aloe vera

Lákají-li vás také léčivé účinky a další využití pokojovek, pořiďte si domů aloe vera. Pravá aloe vera je sice exotická, ale zato trochu obyčejná. Sáhnete-li po aloe aristata nebo aloe plyphylla, budete ohromeni. Oko potěší i tygrovaná aloe Gonialoe variegata.

Šplhavice

V žádném bytě či domě by neměla chybět ani šplhavice, které se sice nesprávně, ale docela běžně říká potos. Nesprávně proto, že dnes již rostlina pod tento druh nespadá a zažitý název patří docela jiné zeleni. Na šplhavici je úžasné, že dokáže docela dobře růst jen z vody. Nepohrdne však ani květináčem s dobrou půdou. Pokud ji budete zastřihovat, naroste i do pěkně bohatého keříků s krátkými šlahouny, i když je spíš běžně známá dlouhými výhony, které můžete táhnou po zdech nebo nábytku. I šplhavice má různé varianty.

Pilea pepřincová

Z docela jiného soudku je okouzlující pilea pepřincová. Je to ta krásná kytka s kulatými lístky na dlouhých řapících. Kvůli krásně tvarovaným lístkům se jí také říká „čínská penízovka“ a určitě budete souhlasit, že je nesmírně zajímavá. Má raději nepřímé slunce, takže na jižní okno se nehodí, ale zalévat ji stačí jen občas, zato květináč má ráda velký.

Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:

Související články