obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nejlepší křeslo je houpací

Mírné houpání uklidňuje, a to nejen děti. Houpací křeslo je skvělý vynález, který dopřával odpočinek už našim prababičkám, a oceníme ho i dnes. Jednoduše geniální „wellness“ nábytek může mít mnoho podob.

Stačí se pár minut pohupovat v houpacím křesle a pocit pohody se téměř zaručeně dostaví. Čtení knížky, večerní povídání, meditování i odpočívání je v něm neskonale příjemné.

Houpací křeslo zlepšuje náladu Houpací křeslo zlepšuje náladu Zdroj: Shutterstock.com / Africa Studio

Houpací křeslo je také výrazným doplňkem, kouskem nábytku, který zaujme na první pohled a učiní interiér zajímavějším i útulnějším. Vyberte si takové, které se k vám i pokoji dokonale hodí a poté ho nechejte vyniknout, je škoda ho zasunovat do kouta. Bývá také lehké, a tak si jej můžete přenést na balkón, terasu i zahradu. 

Klasické tvary houpacího křesla se nikdy neokoukají Klasické tvary houpacího křesla se nikdy neokoukají Zdroj: Shutterstock.com / SV Production

Elegantní klasika

Pokud byste si tento kousek nábytku rádi užívali v jeho původní, dokonalé a elegantní podobě, ale klasické houpací křeslo po babičce nemáte, nevadí. Stejný model lze pořídit i dnes, vyrábí ho například i česká firma Ton (asi každý zná legendární židle tonetky z jejich produkce). Klasická houpací křesla se pohupují díky ladným křivkám, přitom jsou vyrobena ze dřeva. Bývá to dřevo bukové, které se vkládá do páry o teplotě 100 °C.  Takto připravené ho pak zruční ohýbači vkládají do forem, které změní tvar dřeva do fascinujících tvarů, ale přitom nepoškodí jeho strukturu ani pevnost.

Moderní houpací křeslo Moderní houpací křeslo Zdroj: Shutterstock.com / maradon 333

Nové variace na houpání

Obliba houpací relaxace vedla ke vzniku mnoha podob houpacích křesel. Můžete si vybrat křeslo ratanové, čalouněné s houpacími nožkami, vyplétané z vodního hyacintu, moderní minimalistické z kovu a látky či koženky, anebo křeslo závěsné, které se upevní ke stropu nebo do stojanu.

Houpací křeslo krásně doplní interiér Houpací křeslo krásně doplní interiér Zdroj: Shutterstock.com / Africa Studio

Při výběru křesla je třeba dbát na nejvyšší doporučenou nosnost – pokud ji houpající se člověk překračuje, křeslo nejen trpí, ale také začne vrzat, což slastný odpočinek narušuje.

Akční letáky