Teorie říká, že polovina všeho, co se v našich bytech ukládá, představují oděvy (35 procent) a prádlo (15 procent). Kdo si nechce pořizovat další a další skříně, neměl by své šatstvo hromadit, ale naopak ho pouze obměňovat. Navíc současné materiály nejsou uzpůsobeny k dlouhému skladování, nesvědčí jim ani velmi suché prostředí mnoha dnešních bytů.

V moderních domácnostech se stále víc prosazují šatny. Bývají součástí bytů i domů. Šatna ušetří ve srovnání s klasickými skříněmi až čtyři metry čtvereční plochy. Lze ji vybudovat i dodatečně, třeba na konci chodby, v části dostatečně velké ložnice, místo komory plné zbytečných krámů... Nutný je ovšem prostor na ploše velké nejméně 3,5 m2, ale spíš větší.

Pro šatnu mluví i další důvod − finance. Stačí prostor uvnitř šatny vybavit variabilními úložnými systémy polic, zásuvek či závěsných prvků, zatímco každá samostatná skříň musí navíc mít své dveře, často boční i zadní stěny.

Kolik místa potřebuje šatna

  • Šatna se skříněmi, respektive s úložným prostorem po obou stranách vyžaduje šířku aspoň 2 metry.
  • Pokud se v takové šatně chceme také oblékat, měli bychom mít k dispozici prostor široký alespoň 2,6 m a dlouhý minimálně 2 m.
  • 5 až 10 ramínek s dámskými šaty vyžaduje více než 35 cm, tentýž počet ramínek se saky ovšem už 90 cm!
  • Pod tyčí, na kterou budete věšet kalhoty za konce nohavic potřebujete mít volný prostor alespoň 130 cm.
  • Pro šest froté ručníků počítejte s výškou regálu 30 cm. Do stejného prostoru se však vejdou jen tři osušky

Kam a co ukládat

Pokud zvolíte jako centrum ukládání předsíň, pamatujte, že pohodlně dosažitelná výška ze stoje je pro ženu maximálně 195 cm. Výš než 180 cm se doporučuje ukládat pouze sezonní věci.

Níže než 70 centimetrů patří věci snadno vyjímatelné a lehčí, třeba kabely a tašky.

Šatní tyč se umisťuje do výšky 160 až 180 cm (podle délky plášťů či dlouhých šatů). Praktické jsou sklopné šatní tyče, jež dávají možnost umístit nad sebe dvě šatní tyče.

Řada domácností využívá k ukládání šatstva ložnici. Ale: Kolem lůžka má být volný průchod 60, lépe však 75 cm.

Vestavné skříně zapuštěné třeba do sádrokartonové příčky vypadají mnohem lépe než skříně trčící do prostoru. Nevadí jim ani vysoké stropy. Běžná výška skříní bývá 350 cm, ale díky kvalitnímu kování může sahat až do pěti metrů. Šířka jednotlivých dveří bývá 80 cm, maximum 150 cm.

Chvála šuplíků a šuplat

Vedle šatstva je nutné ukládat také potraviny, nádobí či knihy nebo CD. V případě prvních dvou se prosazují zejména tzv. plnovýsuvy (zvláště v kuchyních u spodních skříněk) a výsuvné systémy vůbec (u spížních skříní). Díky jim totiž máte dokonalý přehled o uložených věcech a navíc výrazně pohodlnější přístup.

Také speciální přihrádky, držáky a stojany pro hudební a obrazové nosiče existují v podobě zásuvek nebo vložek do zásuvných systémů.

Moderní systémy nabízejí zásuvky s množstvím přihrádek nejen v kuchyňských sestavách, ale také „pořadače“ na ponožky nebo prádlo, speciální věšáky a ramínka na pásky, kravaty, kalhoty nebo šály, případně držáky na obuv, na které prostě jednotlivé boty zavěsíte.

Alena Grossová, foto IKEA, Woodface a Mobax