Zdroje: www.ceskestavby.cz, tn.nova.cz

Silná pětka: Nejodpornější škůdci a paraziti

Paraziti a škůdci jsou opravdu na každém kroku a mnohé tyto můžete mít doma i vy. Které z nich najdete nejčastěji v českých domovech? Pět neodpornějších parazitů pro vás připravily TOP věci do 2 minut. I tyhle mršky můžete mít ve vašem bytě.

Zdroj: Youtube

Parazit z dětských kolektivů

Obyčejná veš dokáže potrápit. Vyskytujete-li se vy nebo některý člen vaší domácnosti v dětském kolektivu, v předškolních i školních zařízeních, jistě se také čas od času potýkáte i s veškami a jejich děťátky hnidami.
Veš je s člověkem už několik tisíc let a někdy bývá součástí zkoumání archeologů a vědců, kteří se na základě rozborů nenechavého parazita dozvídají o životních podmínkách v dané kultuře a čase.

Vši nemají rády Tea tree olejíček, ale funguje spíš jen preventivně. Na odstranění vší budete muset nejen vygruntovat lůžka a vyprat i veškeré oblečení a ručníky na vyšší teplotu, ale také v lékárně jistě pořídíte jemné hřebínky na vyčesání a šampony na likvidaci vší přímo ve vlasech.

Všudypřítomní roztoči

Roztoči jsou defacto všudypřítomní, ale nejvíc je jich v bytových textiliích a matracích. Ti, kdo se potýkají s alergií dobře vědí, jak velké zdravotní riziko roztoči, ale i jejich mrtvá těla a výkaly představují. Nezbývá než pravidelný úklid, obměňování ložního prádla, matrací, polštářů a dek a další hygienická opatření. Roztoče lze minimalizovat také zmrazením lůžkovin a čištěním sodou. Významně napomáhá také speciální povlečení.

Rybenka je knihomol

Nepříjemný může být i výskyt rybenky. Je to bezkřídlý hmyz tvarem těla a stříbrnými šupinkami podobný rybce, který se ale skrývá před světlem. Pokud se vyskytuje i u vás doma, bývá schovaný pod nábytkem, koberci či v jakémkoli jiném koutu. Rybenky milují například lepidlo k vázání knih nebo škrob. Mohou kontaminovat potraviny, poničit důležité dokumenty a podobně.
Rybenky nesnáší sucho. Dobře proto pokoje a koupelny ukliďte, snažte se odstranit zdroje vlhkosti a preventivně vytřete vodou s citronovou šťávou.

V kuchyni škodí mol

Potravinový mol dokáže napáchat velké škody, zvlášť pokud měl čas dobře se u vás doma zabydlet. Po návratu z dovolené vás pak může čekat nepěkné překvapení. Pokud se neprozradí tím, že by vám poletoval pod nosem, dříve nebo později se objeví červi, kteří budou putovat po stěnách vaší kuchyně. Nezbývá než najít zdroj, pořádně skříňku uklidit, potraviny přemístit do uzavíratelných dóz nebo krabiček a případného zbytku škůdců se zbavit pomocí lepových desek.

Máte doma štěnice?

Výjimečné, ale ne nemožné je také setkání se štěnicí. Mohlo by se zdát že na vás doma nebo v kanceláři může číhat štěnice jen ta nastražená v podobě nenápadné elektroniky, která váš špehuje. I ty opravdové štěnice se v našich příbytcích čas od času mohou objevit.
Jsou nejen krvelačné, ale také opravdu nenápadné a velmi rychle se umí schovat. Bohužel ještě lépe umí čelit pesticidům a zbavit se jich je neobvykle náročné.

Související články