Zdroje: Jenproženy.cz, zenakatualne.cz, hobby.instory.cz

Houbičky, ručníky a utěrky

Houbičky na nádobí jsou díky neustálé vlhkosti skvělým zdrojem hromadění bakterií, proto je důležité je nejen pravidelně měnit (maximální doba používání by měla být cca 14 dní) a mezitím předcházet zbytečnému množení nechtěných virů. Po každém mytí proto houbičku propláchněte teplou vodou, ideálně v kombinaci s jakýmkoliv antibakteriálním přípravkem. Jednoduše ji properte a nechte uschnout. Houbičky můžete také dezinfikovat tak, že je chvilku necháte prohřát v mikrovlnné troubě.

Podobné je to u kuchyňských látkových utěrek. Jelikož na nich často ulpí zbytky jídel a další nečistoty, je dobré je měnit s každou větší "akcí" v kuchyni. Špinavé utěrky perte minimálně na 40 °C, lepší je ale vyšší teplota, tedy 60 °C.

Pozornost bychom měli též věnovat ručníkům v koupelně. Kvůli vlhkosti v nich totiž snadno bují různé druhy plísní a jako bonus obsahují odumřelé buňky z vašeho těla. Opět je proto potřeba je pravidelně měnit. Naše doporučení je vyprat ručník minimálně každý třetí den, také na vyšší teplotu.

Vypínače a kliky

Vypínač je první věc, které se dotkneme, když dorazíme domů, a to ještě předtím, než si stihneme umýt ruce. Přesto ale mnoho z nás zapomíná vypínače pravidelně dezinfikovat.

Zvláště pak jedinci, kteří se dopravují MHD, by jim měli věnovat zvýšenou pozornost při úklidu bytu.

Stejné je to s klikami a madly, ať už v kuchyni či koupelně. Nezapomeňte proto jednou týdně tyto plochy řádně otřít.

Mobily, tablety, dálkový ovladač

Bezkonkurenčně největší špínu najdeme na drobné elektronice. Ostatně, zkuste si vzpomenout, kolikrát jste během posledních týdnů, nebo dokonce měsíců, vyčistili antibakteriálním přípravkem displej u svého telefonu, plochu tabletu, či dálkový ovladač?

Telefonu se přitom dotýkáme neustále, ať už doma, venku, na toaletě nebo při vaření. Při telefonování si mobil přikládáme k obličeji, což je skutečně pádným důvodem, proč z něj bakterie otírat.

Na displeji zůstává nejen špína z našich rukou ale také make-up, krémy, odumřelé kožní buňky a další "chuťovky", ve kterých doslova bují život. Pořiďte si ideálně antibakteriální ubrousky, jimiž předměty denně přetřete.

Pračka a okolí wc

Buben pračky sám o sobě obsahuje různé druhy bakterií, a to včetně fekálních! Pro prevenci množení baterií jednou za čas pročistěte pračku buďto speciálním přípravkem k tomu určeným, nebo použijte recept našich babiček, protože s pomocí octa a vysoké teploty praní též docílíte dostatečné dezinfekce.

U WC nestačí pouze očistit samotný záchod, věnujte se i jeho okolí. Při každém spláchnutí mohou bakterie z mísy dolétnout až do vzdálenosti dvou metrů a následně se usazují jako špinavý povlak podlaze.

Samozřejmě se ale nic nemá přehánět a to platí i s úklidem. Styk s běžnými bakteriemi má pro náš organismus totiž i důležitou funkci, a to stimulaci imunitního systému.

Související články