V každé domácnosti, i té sebečistší, najdete místa, která si zaslouží více péče. Na těchto plochách se vyskytují mikroorganismy a bakterie, které si přineseme například z venčení domácích mazlíčků nebo je vylučujeme přímo my.

Je tedy jasné, že ať se snažíme sebevíc, některá místa v domácnosti mít stoprocentně čistá nebudeme. A možná vás překvapí, že za nejšpinavější místa se nepovažuje odpadkový koš, podlaha nebo toaleta. Jaká to tedy jsou?

Na to, jaká místa jsou v domácnosti nejvíce ohrožena bakteriemi, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Mobil na prvním místě

Jednou z nejšpinavějších věcí, kterou používáme denně a nosíme ji stále u sebe, je mobilní telefon. Ten je pokrytý takovým množstvím bakterií, které se na něj dostanou tak, že se dotýkáme různých věcí v průběhu dne a následně se dotkneme svého mobilu. Tím se stane mobil skvělým přenašečem bakterií.

Jak mobil čistit?

Vezměte trochu destilované vody, líh a hadřík, který nepouští chlupy. Zkombinujte vodu s lihem a namočte do směsi hadřík. Pečlivě vyždímejte a můžete začít s čištěním. Stejným způsobem můžete vyčistit i televizní ovladač, sluchátka, notebook, počítač, myš i klávesnici.

Kliky od dveří jako semeniště bakterií

Dalším semeništěm bakterií jsou kliky od dveří. Sáhne na ně každý, kdo se v bytě vyskytuje. A ruku na srdce, kolikrát vás napadlo vydezinfikovat kliky? Na ty je ideální dezinfekční ubrousek.

Kuchyňské prkénko vyčistí citron a sůl

V kuchyni si zase dejte velký pozor na prkénko na krájení. Potravinové bakterie jsou totiž častou příčinou nejrůznějších nemocí. Nejnáchylnější k bakteriálnímu znečištění jsou dřevěná prkénka, mohou se totiž usadit v drobných zářezech. Po každém použití tedy prkénko omyjte důkladně pod horkou vodou a nebojte se použít mýdlovou vodu. Dřevěné prkénko také skvěle vyčistíte za pomoci citronu. Ten rozpulte, posypejte solí a prkénko vydrhněte. Nechte chvíli působit a pečlivě omyjte. Také používejte jiné prkénko na maso a jiné na zeleninu.

Houbička ve dřezu jako velké nebezpečí

Jakmile ucítíte, že houbička ve dřezu zapáchá, okamžitě ji vyměňte. Její póry jsou totiž plné koliformních bakterií. Pokud byste tedy touto houbičkou omyli kuchyňskou desku nebo nádobí, roznášíte bakterie dál. Měňte je tedy pravidelně po pár týdnech.

Pozor na tašky na nákupy

Opakovaně používané tašky na nákup jsou sice ekologické, ale také nebezpečné. Vždy, když do nich dáte nákup, dáváte tam spolu s ním bakterie ze špatně těsnících obalů od masa nebo neumyté ovoce a zeleninu. Je tedy nutné pokaždé po vyklizení nákupu tašku omýt nebo vyprat.

Jak často dezinfikovat domácnost

Četnost dezinfekce domácnosti závisí na několika faktorech, včetně aktuálního zdravotního stavu obyvatel, provozu a čistotě domova a také na venkovních podmínkách. V obdobích epidemií nebo pandemií je doporučeno častěji dezinfikovat často dotýkané plochy, jako jsou kliky, spínače světla, vodovodní kohoutky, kuchyňské a koupelnové povrchy. Obecně platí, že provádění dezinfekce jednou týdně může být dostatečné pro udržení čistého a hygienického prostředí. Pokud v domácnosti žijí osoby s nějakým zdravotním rizikem nebo vystavením infekcím, může být nutné dezinfikovat častěji. Je však důležité mít na paměti, že nadměrné používání dezinfekčních prostředků může vést k vývoji rezistence mikroorganismů a narušení ekosystému domácího prostředí. Proto je dobré zvolit dezinfekční prostředky s rozumem a dbát na správné postupy čištění a dezinfekce v souladu s doporučeními zdravotních autorit.

Zdroj: www.youtube.com, www.prima-receptar.cz