obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Neláká vás klasický vánoční stromeček? Zkuste stromek nestromek

Hezké Vánoce nejsou nutně závislé na dvoumetrové jedličce. Vánoce jsou především o atmosféře a o blízkosti lidí, kteří se mají rádi. Není bezpodmínečně nutné mít ani klasický vánoční stromek. Leckterá alternativní řešení, která vánoční stromek nahradí, jsou nejen velmi půvabná, ale i praktická.

Stromeček ze zrezivělého plechu? Proč ne! Stromeček ze zrezivělého plechu? Proč ne! Zdroj: Shutterstock.com / surflover

Dalším hlediskem, z něhož můžeme pohlížet na vánoční stromek, je kreativita, čili tvořivost. Nebyla sice dána do vínku každému z nás, ale to neznamená, že se nemůžeme inspirovat u těch s větší invencí, a pak nápad realizovat po svém. Možná právě tak vzniká v poslední době čím dál více nápadů, jak zpracovat vánoční stromek originálně, nápaditě a někdy také velmi netradičně.

Proč netradiční stromek?

Klasika, krásně vonící jehličnatý stromek, obvykle nechybí v domácnostech, kde malé děti toužebně očekávají příchod Ježíška. Jinak se mohou stavět ke klasice majitelé domácích mazlíčků, kteří si za léta společného soužití uvědomili, že běžný vánoční stromek může celou situaci v jejich domácnosti spíše zkomplikovat. A jiný úhel pohledu mívají na podobu vánočního stromečku ti, kteří tráví spokojené Vánoce v klidu ve dvou anebo odjíždějí ihned po Štědrém dnu na hory, případně jinam na dovolenou.

Stromek z dřevěné palety

Stromek jako vystřižený, tentokrát ovšem z dřevěné palety. Stromek jako vystřižený, tentokrát ovšem z dřevěné palety. Zdroj: Shutterstock.com / Eugeniya Pavlenko

Možná už i vás napadlo zkusit pro letošek nějakou změnu a vytvořit si ve svém obývacím pokoji pouze stylizovanou podobu vánočního stromku nestromku nataženého ze světelného řetězu v rohu mezi dvěma stěnami. Nebo jste vsadili na své schopnosti improvizace a vyrobili vánoční stromek vyřezáním z dřevěné palety? Mnohé potěší zminiaturizovaná podoba vánočního stromku homolovitého tvaru vytvořeného ze šišek, větví jehličnanů, splétaných šlahounů přísavníku anebo jakéhokoli jiného vhodného materiálu. A necháte-li se inspirovat zahraničními příklady, možná objevíte, že stromek se dá udělat i z rozložených štaflí, které omotáte řetězem s LED žárovičkami a nahoře ozdobíte papírovou hvězdou.

Vánoční stromek nestromek na zdi

Vánoční stromek vylepený na zdi pomocí washi pásek. Vánoční stromek vylepený na zdi pomocí washi pásek. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Neobvyklý, ale neméně zajímavý nápad jsou stylizované vánoční stromečky nalepené na zdi. K napodobení jejich tvaru může sloužit černý tabulový papír v podobě velké samolepky na zeď, nebo jen po obvodu tvaru stromku nalepené washi pásky. Stromek na zdi může mít podobu vánočních pohlednic z celého světa nebo rodinných fotografií, na nichž byla zachycena vaše rodina, jak slaví ty již uplynulé Vánoce. Podobu stromku na zdi také snadno vytvoříte pomocí poliček, které umístíte do stejných vzdáleností nad sebe, ale vždy jim o něco uberete na jejich délce, ovšem šířku rozměru zachováte. Máte-li doma bílé péřové boa, i z něj můžete na zdi vytvořit obrys vánočního stromku.

Klacíky nevyhazujte, ale sbírejte

Vánoční stromeček mlže být i bez jehličí. Vánoční stromeček mlže být i bez jehličí. Zdroj: Shutterstock.com / MariaRoldanPazos

Možností, jak udělat změnu je nepřeberně mnoho. Možná jste nasbírali přes léto u řeky nebo u moře nějaké to vyplavené dříví a klacíky vybledlé šedé barvy nyní zpracujete do podoby vánočního stromku tak, že je nasunete pomocí otvorů uprostřed vyvrtaných na středovou kolmou tyč.

Stromek jako papírová nebo plastová spirála

Zajímavá podoba vánočního stromku vznikne rovněž z papírové nebo plastové spirály zavěšené u stropu například na pevném silonovém vlasci. Na spirálu pak lze zavěšovat klasické vánoční ozdoby na háčcích nebo opět vsadit na silonový vlasec a na něj ozdoby zavěšovat.

Stromek ze skládacího metru

Mini stromeček splétaný z proutí přísavníku vydrží dělat parádu několik sezón. Mini stromeček splétaný z proutí přísavníku vydrží dělat parádu několik sezón. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Najdou se u vás doma dva až tři dřevěné skládací metry? Proměňte je v netradiční řešení vánočního stromku. Máte v kuchyni magnetickou tabuli, přilepte na ni dřevěné tyčky ve vodorovné poloze vždy blízko nad sebou. Tyčky se musí směrem vzhůru pochopitelně zkracovat. Nahoru na špici stromku usaďte hvězdu také vyrobenou ze dřevěných kratších klacíků a podle libosti pak stromek ponechejte jednoduše tak anebo jej nazdobte třeba papírovými řetězy, které dělaly vaše děti ve školce.

Fantazie má v tomto směru zelenou, a i když váš letošní vánoční stromek třeba vůbec zelený nebude, věříme, že se při jeho výrobě a výzdobě budete skvěle bavit.

Akční letáky