Poznáte běžná onemocnění pokojových rostlin?
Zdroj: Profimedia

Kvíz: Poznáte nemoci pokojových rostlin? Udělejte si rychlý test

Poznáte nemoci, kterými mohou trpět vaše pokojové rostliny? Je jich několik a jistě jste se s většinou už setkali. Prohlédněte si obrázek či přečtěte text, dole na stránce vám pak prozradíme správné odpovědi. Otestujte si své znalosti onemocnění vašich pokojovek v rychlém testu!

Zdroje: www.nkz.czcs.wikipedia.org

Rychlý test nejčastějších onemocnění pokojových rostlin

1. Je to parazitická houba, která s oblibou napadá rostliny v zahradě, ale i pokojové druhy. Šíří se v teplém vlhkém prostředí sporami. Existuje mnoho druhů této konkrétní nemoci, které napadají různé druhy zeleně. Proti tomuto onemocnění se v domácích podmínkách můžete bránit dobrým větráním, odstraněním napadených částí i postřiky. V zemědělství působí velké ztráty. 

2. Poznáte onemocnění na rostlině? Na rostlinách se vyskytuje, protože jsou zároveň napadené škůdci. Už víte?

Čerň na listech je plíseň žijící v medovici produkované škůdci. Onemocnění spojené s výskytem škůdců. Zdroj: Profimedia


3. Povlaky na povrchu zeminy lze jen těžko přehlédnout. Naštěstí nebývá těžké se jich zbavit. Stačí prokypření, prosušení a lepší zacházení se zálivkou. Mezi jednoduchá řešení patří také výměna veškerého substrátu. Pak už nebudete muset ani řešit to, jestli onemocnění zasáhlo i kořenový systém.

4. Dobře známé onemocnění se týká pokojových i venkovních rostlin. Měli jste už „tu čest" potkat se s tímto onemocněním?

Rez na listech je nezaměnitelná. Červeno oranžové flíčky na listech jsou jasným symptomem onemocnění. Zdroj: Profimedia

5. Tmavá místa, měknoucí části rostlin, šedavý povlak a následná degradace rostliny jsou průvodními symptomy tohoto onemocnění. Rostlinám je nutné změnit podmínky, především nadměrnou vlhkost substrátu i vzdušnou vlhkost. Pak je nutné odstranit napadené části a doufat v ozdravení zbytku rostliny.

Odpovědi: Onemocnění pokojových rostlin

1.Padlí (Erysiphales)

Toto onemocnění sužuje i zemědělce a působí obrovské škody. Toto onemocnění sužuje i zemědělce a působí obrovské škody. Zdroj: Profimedia

2. Čerň je saprofytická houba, která roste v medovici produkované škůdci. I když je výskyt houby neestetický, samotná není problémem. Naopak je potřeba zacílit na škůdce, jako jsou mšice, molice či puklice, které medovici vylučují.

3. Bílá plíseň

Bílá plíseň je přirozená a nepředstavuje větší riziko Bílá plíseň nepředstavuje větší riziko, ale je vhodné zbavit se jí. Zdroj: Profimedia

4. Rez (Uredinales, Pucciniale) na listech je způsobena parazitickými stopkovýtrusnými houbami. Důležité je odstranění listů, rovnoměrné zalévání a ideálně také snížení vzdušné vlhkosti častým větráním.

5. Plíseň šedá (Botrytis cinerea)

Nechvalně známá šedá plíseň na pokojové rostlině. Nechvalně známá šedá plíseň na pokojové rostlině. Zdroj: Profimedia

Akční letáky