obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nepodceňujte zabezpečení bytu, nebo se vám dovolená prodraží

Léto je pro nás dobou dovolených a relaxace, pro zloděje ovšem dobou horečné činnosti. Opuštěné domy a byty jsou pro ně velkým lákadlem. Jak zabezpečit byt, aby se nestal snadnou kořistí nenechavců?

Peníze, doklady, opalovací krém… Nezapomněli jste na nic? Před odjezdem na dovolenou promyslete a zajistěte zabezpečení svého domova, ať vás po návratu nečeká nepříjemné překvapení. Na co si dát pozor?

Nesdílejte

Těžko byste si z okna vyvěsili transparent: “Nikdo není doma“. Přitom téměř stejně dáváte svému okolí najevo, že váš byt je prázdný, pokud na sociálních sítích sdílíte úmysl odjet nebo zveřejňujete vymazlené fotky z dovolené. Žádné vzkazy na dveřích, na schránkách nebo telefonním záznamníku, svůj odjezd svěřte jenom nejužšímu kruhu lidí.

Čím snadnější je pořizování fotografií, tím větší množství jich dokážeme vytvořit. Fotky z dovolené raději až po návratu Zdroj: Shutterstock.com / bepsy

Zatažené závěsy, přetékající poštovní schránka nebo uschlé květiny jsou také jasnými signály, že obydlí je opuštěné. Domluvte si s důvěryhodnou osobou občasné návštěvy u vás doma, abyste vyvolali dojem, že je stále někdo přítomen. Iluzi obydlenosti posílíte instalací časového spínače, který průběžně rozsvítí světla nebo spustí televizi či rádio.

Nenechte ho přiblížit

Pozorně se rozhlédněte po okolí vašeho bydlení. Nepovaluje se někde žebřík nebo lano, je vše bezpečně uklizené? Nesahají větve stromů až k oknům? Je terén přehledný a nedá se v něm snadno schovat? Udržovaný pozemek kolem domu s minimální možností skrýt se před zraky kolemjdoucích, to je další ztížení pro případné zloděje. Neztratí se ani osvětlení v zahradě nebo v okolí chráněného objektu, lupič nechce být viděn a návštěvu u vás si rozmyslí.

Žebřík zapomenutý v zahradě je poukázka na problém Žebřík zapomenutý v zahradě je poukázka na problém Zdroj: Shutterstock.com / saaton

Neusnadňujte

Je jasné, že kdo chce být doma bezpečný, pořídí si spolehlivé dveře a zámky. Přesto stačí malá nedbalost a veškeré nákladné zabezpečení přijde nazmar. Dům či byt řádně uzamkněte, nikdy nenechávejte klíč někde v okolí (květináč, rohožka). Takové schovávačky profesionálního zloděje ani na okamžik neošálí. Uzavřete všechna okna, nezapomeňte na sklepní či půdní okénka. V žádném případě nenechávejte pootevřenou ventilaci, okno se snadno vpáčí dovnitř a cesta pro nekalé živly je volná. Posílit ochranu oken můžete také bezpečnostní fólií, které jejich neprostupnost opět o něco zvýší.

pozor na klíče Bezpečné dveře jsou základ Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nelákejte

Nejen pár dní před dovolenou je záhodno myslet na možné ohrožení našeho majetku. Na bezpečnostní opatření musíte dbát stále. Přilákat tipaře můžou roztažené závěsy či žaluzie a osvětleným oknem si pohodlně prohlédne vaše drahé zařízení a elektroniku. I obaly od nových spotřebičů vyhozené se smetím přesně informují kdekoho, že v této domácnosti se najde leccos zajímavého. Cenné předměty umístěte před odjezdem raději do sejfu nebo ukryjte na málo nápadná místa. Doporučuje se také neuvádět na jmenovku na schránce nebo zvonku jméno s tituly, postačí jméno rodiny v množném čísle.

Na co ještě nezapomenout

Pojištění domácnosti je v dnešní době nutností, pro jistotu pořiďte dokumentaci vašich cenností, eventuální jednání s pojišťovnou budou snadnější. Ujistěte se také, zda vaše dveře a zámky odpovídají požadavkům pojišťovny, v opačné případě vám nemusí být pojistka vůbec uznána.

Neopomeňte také zkontrolovat všechny spotřebiče, pohroma v podobě povodně nebo požáru je to poslední, čím chcete být vytrženi z dovolenkové pohody.

Na svůj odjezd a nepřítomnost zbytečně neupozorňujte Dovolenou si chceme užít bez starostí Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky