obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Netroufáte si na výrobu adventního věnce? Zkuste vytvořit parter

Máte rádi přírodní adventní a vánoční dekorace? Chcete, aby to u vás doma vonělo jehličím a pryskyřicí? Pak se pusťte do vlastnoruční výroby parteru.

Možná se to na první pohled nezdá, ale nejde o nic příliš složitého. Vánoční parter spíš zabere trošku víc času, ale nejedná se o komplikované aranžmá. Připravili jsme pro vás podrobný popis jeho výroby.  

Co je to parter?

Parter je výraz používaný pro označení přízemní části architektury nebo zahrady (z francouzského par terre, „na zemi“). Slovo parter může označovat i pravidelný květinový záhon zřízený u budovy. My si pravidelný záhon jen zmenšíme a jeho provedení přizpůsobíme stolu, nebo skříňce či komodě, na kterou jej posléze uložíme. Pravidelně každou adventní neděli pak na něm zapálíme jednu ze svíček.

Adventní parter v mnoha obměnách můžeme koupit u floristů. Název označuje podlouhlé aranžmá v nádobě, v které jsou umístěny nejméně tři svíčky. Okolí svíček je upraveno chvojím a dekoracemi (např. stuhy, baňky, hvězdy). Svíčky v adventním parteru mohou být různě seskupeny, nebo rozmístěny.

Využijete chvojí i drobné přírodniny 

Co budeme potřebovat? Co budeme potřebovat? Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Na zhotovení parteru budeme potřebovat dostatečné množství chvojí z jehličnanů, nejlépe z jedle (jehličí ze smrku by brzy opadalo), dále podlouhlou mísu nebo kovový stojan ve tvaru delšího obdélníku, zelenou aranžovací hmotu, vázací drátek, tavnou lepicí pistoli a náplně do ní. Z věcí na aranžování bude zapotřebí pořídit 4 svíce odpovídajícího tvaru a velikosti. Mohou být vyšší štíhlé, menší válcovité, ale i kulaté. Barevně by měly odpovídat dekoracím, které chceme na parter umístit. V případě, že máme v oblibě přírodniny, využijeme půlky skořápek od vlašských ořechů, šišky, větší lískové oříšky, bukvice atd. Jako přízdobu použijeme například červene skleněné kouličky, červené mašle nebo hvězdy z filcu.

Namočíme hmotu, zašpičatíme větvičky

Větvičky jehličnanů si seřízneme na koncích do špičky. Větvičky jehličnanů si seřízneme na koncích do špičky. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Nejprve si namočíme do nádoby s vodou 1–2 aranžovací zelené hmoty při živé rostliny, a to tak, aby byla celé ponořené. Zatímco budou absorbovat vodu, nastříháme si dostupné chvojí. To si ještě zkrátíme a konečky větviček zbavíme chvojí a můžeme je i lehce seříznout do špičky. Ideální je, pokud chvojí předem osprchujeme studenou vodou, abychom z něj smyli prach a nečistoty. Nastříhané seříznutí větvičky jehličnanu dáme stranou a  z vodou nasáklé aranžovací hmoty si nařežeme tak veliké části, abychom je pohodlně mohli vsunout do rámu kovového svícnu. V případě, že budeme používat jen podlouhlou misku bez stojanů na svíčky, použijeme celou jednu kostku hmoty, a neřežeme ji.

Svícen obloženy aranžovací hmotou. Svícen obloženy aranžovací hmotou. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Vypichujeme větvičky

Začátek vypichování chvojí. Začátek vypichování chvojí. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Seříznuté větvičky začínáme vypichovat do materiálu postupně odzdola nahoru. Dole by měly být o něco delší a směrem nahoru se zkracovat. Větvičky zapichujeme vždy kolmo k podložce, jen na rozích se snažíme docílit mírně zaobleného tvaru.

Je dobré počítat s tím, že při vmačkávání větví do hmoty z ní bude vytékat voda, pracujeme tedy nejlépe na podložce anebo na stojanu, odkud voda nevyteče. Nejprve vypichujeme dolní řadu po celém obvodu parteru a pak vypichujeme řadu větviček nad ní. Jakmile se dostaneme k horní části podložky, musíme i na ní zakrýt místa, která jsou dosud holá. Zde větvičky nezapichujeme kolmo ale asi pod úhlem 30°. Tyto větvičky by měly být co nejkratší, aby nakonec nepřekrývaly svíčky.

Hotový základ parteru s chvojím. Hotový základ parteru s chvojím. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Šišky si nadrátkujeme a vánoční ozdoby připravíme k zapíchnutí

Drátkováni šisky a výroba zápichu z kouliček. Drátkováni šisky a výroba zápichu z kouliček. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Šišky se nám budou mnohem lépe přidávat do aranžmá, pokud budou předem nadrátkované. Drátkem zachytíme vždy několik šupin šišky u jejího dolního (širšího) okraje, oba konce drátků spojíme a zakroutíme. Tím vznikne zapichovací zpevněný drátek. Skleněné ozdoby - kouličky si připravíme také jako zápichy. Pomocí špejle a lepidla z tavné lepicí pistole si vytvoříme na mini baňkách stopku, kterou pak budeme zapichovat do aranžovací hmoty mezi jednotlivé větvičky chvojí.       

Zdobení parteru 

Parter zatím ještě bez svíček. Parter zatím ještě bez svíček. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Začínáme největšími dekoračními prvky, což jsou v našem případě šišky. Umisťujeme je k dolnímu okraji aranžmá. Směrem nahoru by se měla velikost dekorací zmenšovat, aby bylo dosaženo určité rovnováhy. Po šiškách přijdou na řadu půlky skořápek, které nezapichujeme, ale přilepujeme pomocí tavné lepicí pistole na větvičky. Následně přilepujeme do vzniklých mezer červené filcové hvězdy a hvězdičky. Mohou být pochopitelně i z jiného materiálu. Nakonec celý parter doplníme skleněnými baňkami, které zapichujeme do aranžovací hmoty pomocí přilepených špejlí. Snažíme se rovnoměrně střídat různé dekorace.

Celé dílo korunují svíčky

Ať už jsme si vybrali jakoukoli barvu, tvar či velikost svíček, umisťujeme je na parter až na úplný závěr. Buďto je jednoduše uložíme na k tomu určené kovové plošky svícnu anebo je můžeme usadit na kovové zápichy, které jsme koupili zvlášť, pokud tedy vytváříme aranžmá na podlouhlou misku nikoli do kovového stojanu – svícnu. Svíčky budou lépe držet, když na plochy stojanu kápneme trochu rozehřátého vosku a svíčky na něj ihned postavíme.

A máme hotovo. A máme hotovo. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Dílo je hotovo a vy už se můžete pomalu začít těšit na první adventní neděli, kdy se na vašem parteru rozzáří první zapálená svíčka.

Akční letáky