Někdo se bez něj obejde, jiný na něj nedá dopustit. Koberce dodají místnosti teplo a útulnost, místo mají obzvlášť tam, kde jsou studené podlahy nebo občas chodíte bosky. Navíc při správném výběru podtrhnou i doladí styl interiéru. Nákup nového koberce však není vždy snadná záležitost. Ke správnému výběru vám pomohou naše tipy.

Praktičnost na prvním místě

První otázkou, kterou si musíte položit, je proč si vlastně koberec pořizujete. Bude plnit čistě dekorativní funkci nebo od něj očekaváte ryze praktické vlastnosti? Umístíte ho do pracovny, případně do dětského pokoje, kde dostane pořádně zabrat? Nebo bude jeho působiště v ložnici a tam si jeho měkkou přítulnost užijí vaše nožky hned po ránu? Z účelu za jakým koberec pořizujete vyplývá výběr materiálu, hustota vlasu a barva koberce. Při rozhodování vám pomohou symboly, které jsou na rubové straně koberce. Názorné piktogramy informují spotřebitele o komfortu užívání, zda je koberec vhodný do domácího prostředí či jakou zátěž snese. Pomocí značek zjistíte i doplňující vlastnosti koberce (např. zda je koberec odolný i při zátěži kolečkovou židlí, jestli se dá umístit na povrch s podlahovým vytápěním).

Účel rozhoduje o materiálu

Materiál je jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru koberce, který z velké části rozhoduje i o ceně. Umělá vlákna jsou velmi odolná, jsou tvarově stálá a vhodná i pro alergiky. Kromě nízké ceny nabízejí spotřebiteli i pestrou škálu barev v intenzivnějších odstínech než mají vlákna na kobercích z přírodních materiálů. Koberce s umělým vláknem je dobré volit do zatěžovaných prostor, jako jsou chodby, haly rodinných domů nebo dětské pokoje. Pro výrobu koberců ze syntetických vláken se nejčastěji používá polyamid, polypropylen či polyester. Polypropylenové koberce jsou cenově příznivější, trpí ale nízkou stálobarevností, rychleji se opotřebovávají a hůř čistí. Polyamid je vůbec nejpoužívanějším materiálem při výrobě koberců. Má výbornou tvarovou paměť, je odolný proti opotřebení, nenáročný na údržbu a příjemný na dotek. Koberce z polyesteru si dlouho drží svou barvu a jsou odolné proti skvrnám.

Přírodní materiály pro dokonalé pohodlí

Koberce z přírodní vláken jsou velmi příjemné na dotyk, dobře odolávají znečištění, skvěle izolují hluk i chlad a rychle se regenerují po zatížení. Oproti kobercům z umělých vláken jsou ale náročnější na údržbu. Na trhu jsou k dostání koberce z vlny, hedvábí či dalších rostlinných vláken, jako je sisal, mořská tráva, kokos atd. Celoplošné koberce z přírodních materiálů dobře pracují i s vlhkostí v místnosti, nadměrnou vlhkost pohlcují a v suchém prostředí naopak vlhkost dodávají. Mezi nejoblíbenější materiály patří určitě vlna. Vlněné koberce mají luxusní vzhled a velmi příjemné vlastnosti. Nevýhodou vlněných koberců je jejich vyšší pořizovací cena.

Hustota a výška vlasu

Hustota vlasu na metr čtvereční je nejdůležitějším kritériem, které určuje životnost koberce. Jednoduše, čím více vlákem, tím odolnější koberec. Do vysoce zatěžovaných prostor, například kuchyní, na chodbu či do dětského pokoje tedy zvolte raději koberec s vyšším počtem vláken na metr čtvereční. Jiná situace nastane při posuzování výšky vlasu. Do místností, kde jsou koberce hodně namáhány a kde hrozí velké znečištění se nejlépe hodí koberce s nízkým smyčkovým vlasem, které se snadno udržují. Luxusnější koberce s vysoko střiženým vlasy dejte do místnosti, kde bude koberec méně namáhán a kde si vychutnáte pohodlný a měkký došlap. Tyto koberce sice kladou vyšší nároky na údržbu, ale vaše bosé nohy si je zamilují.

Koberec dokresluje vzhled

V neposlední řadě posuzujete u koberce i jeho vzhled. Výběr barvy koberce přizpůsobte stylu nábytku a zařízení pokoje. Nespletete se, pokud sáhnete po decentnějších barvách a univerzálních vzorech. Výrazný koberec naopak může dát základ k zařízení zbytku pokoje a dodat mu tak osobitý vzhled. Správně zvolený koberec pomůže pracovat i s prostorem. Opticky zvětšit mítnost dovede koberec světlé barvy s drobnějším vzorem. Naopak, tmavší koberec s výrazným větším vzorem je vhodný spíše do velké místnosti, kde nebude na závadu optické zmenšení prostoru.