[Komerční prezentace]

Letní sezóna se pro ty, kteří zažívají ve svých příbytcích každodenní saunu, zdá jako nikdy nekončící utrpení. Existují ale i jiná východiska než jen zakoupení klimatizace, která nebývá zrovna ekologicky přívětivá a při špatném nastavení vede i k nepříjemným nemocem. Pokud se na to podíváme z trochu historického úhlu, rychle se objeví otázka: A jak to dělali naši dědečkové a babičky? Na pár generacemi osvědčených vychytávek se podíváme právě v tomto článku.

Vychytávky našich předků

Ne nadarmo se říká, že bez vody by člověk dlouho nepřežil. Staří Egypťané o tom také věděli své. Jejich trik, jak zvládnout vysoké letní teploty, spočíval v namočení ručníků nebo prostěradel ve studené vodě a jejich následné použití místo přikrývky.

Nebojte se také být trochu „odlschooloví“. Klasický větrák je vždy dobrým sluhou, ale ještě lepším v případě, že před něj postavíte mísu s ledem. Ten se bude postupně rozpouštět a větrák bude nabírat studený vzduch.

Pokuste se také vyvarovat dlouhému vaření, pečení nebo svícení. Všechny elektrospotřebiče jsou významným zdrojem tepla a táhnout na plynovém sporáku osm hodin vývar, by se vám mohlo pěkně vymstít. Dejte si raději salát z čerstvé zeleniny. I to je výborný způsob, jak tělu dodat trochu té potřebné svěžesti.

Moderní pravidlo číslo jedna: Okna

Hledáte-li cestu, jak porazit nesnesitelné dusno a vysokou teplotu ve vašem obydlí, prvním krokem, který provedete, by mělo být vhodné zastínění oken. Právě ta jsou klíčovým bodem, skrz který se do vašeho bytu dostává horký vzduch nebo přes jejichž sklo sluneční paprsky ohřívají interiér. Využijte tedy venkovní žaluzie nebo předokenní rolety. Jejich velkou výhodou je i to, že je využijete nejenom v létě, ale dobře je zúročíte i v zimě. Izolují okna nejenom před tepem, ale i zimou, což následně poznáte na účtu za topení.

Během léta můžete mít bez problémů otevřená okna, aby měl vzduch stále možnost cirkulovat, ale díky žaluziím nebo roletám už nebudete dovnitř pouštět zákeřné sluneční paprsky. Díky tomu zabráníte přehřívání interiéru vlivem slunečního záření. Nejsou ale žaluzie jako žaluzie. Venkovní stínění je 10x účinnější a odstíní až 94 % záření oproti interiérovým žaluziím. Tak vybírejte pečlivě!