Umíte se starat o brýle?
Brýle mohou být drahý špás ať už jde o dioptrické nebo sluneční. Aby byly v co nejlepší kondici, nutné je správně je používat i ukládat a hlavně čistit. Špinavé jsou zkrátka k ničemu.
Jak na to vám prozradí Dr. Joe Allen v tomto příspěvku z YouTube kanálu Doctor Eye Health. Představí vám dokonce 7 způsobů, jak brýle čistit a dozvíte se navíc i několik zajímavých informací.
Snadné a efektivní čištění saponátem
Internetem se šíří jednoduchý způsob, jak čistit brýle a sami rychle pochopíte, že nejde o nic převratného. Nicméně je nutné vědět, že lépe čistit takto než jinak. Na mytí brýlí čili dioptrických i tmavých skel včetně obrouček z kovu nebo plastu je ideální použít obyčejný saponát bez jakýchkoli vylepšení. Právě toto doporučuje v příspěvku i doktor Allen v bodě číslo 3.
Obyčejný mycí prostředek, který není určen pro citlivou pokožku rukou ani nic podobného, je dostatečný a vhodný. Jen kapku nebo dvě stačí čistými navlhčenými prsty rozetřít po celém povrchu a vše pěkně opláchnout pod vlažnou tekoucí vodou. Pak nechte brýle oschnout, případně je dosušte mikrovláknovou utěrkou určenou k čištění brýlí.
Proč takto? Pokud nemáte speciální prostředek na čištění brýlí, můžete se setkat s množstvím velmi různých čistících prostředků, které mají neuvěřitelně odlišné složení. Běžný smrtelník navíc není schopen ve výčtu všech ingrediencí najít takové, které by mohly poškodit speciální antireflexní vrstvu skel či další ochranné vrstvy, které jsou na povrchu skel.
Pokud byste čistili brýle jinými materiály než určeným ubrouskem z mikrovlákna, snadno můžete brýle poškrábat. I mikroškrábance mohou poničit funkčnost brýlí, navíc se pak budou ještě hůře čistit. Nepoužívejte proto papírové ubrousky ani cíp oblečení.
Láká vás ultrazvuková čistička?
Pokud byste chtěli být ale velmi trendy a mít ty nejnovější pomůcky, můžete si pořídit také malou čističku, která pomocí ultrazvuku čistí nejen brýle, ale v podstatě cokoli včetně šperků či jiných drobností, které je možné namočit.
Čistič, který vypadá jako pěkná plastová krabička s víkem a elektrickým kabelem, totiž potřebuje k provozu tekutinu na bázi vody. Do čističky nepatří alkohol, terpentýn nebo jakékoli hořlaviny. Tekuté čističe je třeba vybírat s ohledem na případné speciální neviditelné vrstvy brýlí, kterých může být hned několik. Například polarizační, hydrofobní, antistatická, UV ochranná nebo také proti modrému světlu.
Zdroje: sever.rozhlas.cz, nbcnews.com