Při praní se může stát mnoho nečekaných věcí a jedním z nich je i promíchání barev. Pokud jste někdy zjistili, že jste do pračky hodili barevné oblečení k bílým kusům, víte, že to může být frustrující. Místo, abyste sahali po komerčním bělidle, zkuste tento domácí trik, který vám může ušetřit peníze a přírodu. Zkuste bobkový list.

Video z YT kanálu Receptář prima nápadů jako inspirace, co dělat s obarveným prádlem:

Zdroj: Youtube

Ten samý bobkový list, který dodává vaší omáčce ten pravý šmrnc, má tajnou super schopnost vracet bílé oblečení k jeho původní čistotě. Žádné drsné chemikálie, žádné poškozování tkanin, žádné slzy nad zničeným oblečením.

Jak je to možné?

Tento trik využívá přirozených vlastností bobkového listu k odstranění nežádoucích barevných pigmentů z prádla. Proces začíná přivedením několika bobkových listů k varu. Ačkoli to může znít neobvykle, bobkový list obsahuje látky, které mají schopnost absorbovat barvy.

Postup je jednoduchý:
·       Vložte několik bobkových listů do hrnce a přiveďte je k varu. Poté nechte louhovat alespoň 15 minut.
·       Vložte obarvené prádlo do vhodné nádoby a zalijte ho připraveným odvarem. Nechte tekutinu zcela vychladnout a pak vyjměte oblečení.
·       Do odvaru přidejte 4 balení prášku do pečiva a 2 polévkové lžíce jedlé sody. Důkladně promíchejte a znovu vložte prádlo do směsi.
·       Oblečení ponechte ve směsi minimálně 2 hodiny, což umožní účinným látkám proniknout do vláken látky. Po uplynutí této doby oblečení opět vyperte v pračce. Výsledek bude překvapivý – vaše oblečení se vrátí k původní bílé barvě, aniž byste museli sáhnout po agresivních chemikáliích.

Celkově lze říct, že domácí trik na odstranění nechtěného zabarvení oblečení nám nabízí přírodní a účinnou alternativu k chemickým čistícím prostředkům. Využívá kombinaci bobkového listu, jedlé sody a prášku do pečiva, která má schopnost absorbovat a odstranit barvy z látek. Bobkový list přináší své čisticí vlastnosti, zatímco jedlá soda působí jako abrazivní čistič a zároveň neutralizuje nepříjemné pachy. Prášek do pečiva přidává svoji čistící sílu.

Tato metoda je šetrná k životnímu prostředí, cenově dostupná a snadno dostupná pro každou domácnost. Oblečení se po aplikaci tohoto triku vrací k původní bílé barvě bez rizika vedlejších účinků nebo poškození látky. Vyzdvihuje se také využití jedlé sody, která hraje klíčovou roli v čištění, neutralizaci pachů a změkčení vody. Celkově jde o spolehlivý a ekonomicky výhodný postup pro každodenní problémy spojené s péčí o prádlo.

Související články

Zdroj: adbz.cz, genialne.pl