Většina z nás dává přednost nákupu nových květin atraktivních právě v době Vánoc. A není divu, již od října se objevují v prodeji ty nejkrásnější z nich a nás často jejich půvab osloví natolik, že neváháme a pořídíme si je často i předčasně. Ovšem v takovém případě bychom měli počítat s tím, že nám v plném květu ani do Štědrého dne nevydrží, pokud nevíme, v jakém prostředí je ponechat a jakou péči jim dopřát.

Nevýhody dlouhodobého pěstování

Při dlouhodobém pěstování je velkou nevýhodou načasování kvetení. Ne vždy se nám v běžných pokojových podmínkách daří přivést rostlinu ke kvetení právě ve správný čas. Například bramboříky v době vegetačního klidu zatahují a často poté ani netušíme, zda jsou jejich hlízy v půdě vlastně ještě v pořádku. Při dobré péči pěstitele znalce je možné tyto krásné rostliny pěstovat i třináct let. S kvetením vánočních kaktusů se to má tak, že květů se dočká jen ten, kdo kaktusy poctivě letnil. Ten se z jejich květů může těšit již od října. A vánoční hvězda? Pro ni je nejdůležitější správné dodržení světelného režimu v odpovídající dobu. Nejsme-li schopni zabezpečit v pravý čas nižší teploty a tmavší místo, nedočkáme se správného vybarvení listenů.

Vánoční kaktus

Za 130 let šlechtění vánočních kaktusů (Schlumbergera truncata) bylo dosaženo celé řady hodnotných odrůd s květy v několika barvách, odlišných od červenofialových květů původního druhu. Těšit se tak můžeme z květů bílých, růžových, žlutých, lososových, červených, bílých s červeným okrajem, nebo růžových s bílým středem.

Vánoční kaktusy jsou vhodné nejen k pěstování v půdě. Přesazujeme je každý druhý až třetí rok vždy od stejně veliké nádoby se novou směsí listovky a drnovky v poměru 2:1. Můžeme je pěstovat i jako kokedamu. V závěsu na niti vypadají menší exempláře velmi atraktivně.

Úspěšné pěstování těchto rostlin významnou měrou ovlivňuje zálivka. Pokud si vánoční kaktus chceme rozmnožit, využijeme k tomu listové řízky sestávající z 2-3 článků. Ty po 3-4 týdnech v písečné zemině a při mírném zalévání zakoření. Od března do července, tedy v době růstu, potřebují vánoční kaktusy docela hodně vody. Od srpna je však už zaléváme jen mírně. Velmi jim prospívá letnění. Při správné péči začínají rozkvétat v průběhu října či listopadu. Tehdy zálivku znovu zvýšíme, ale nesmíme kaktus přelít. Po odkvětu zálivku omezíme, a to až do března. V době růstu vánoční kaktusy také přihnojujeme. Ideální je k tomu roztok organického hnojiva.

Brambořík

Bramboříky (Cyclamen persicum) jsou trvalé rostliny vyrůstající z velké kulovité hlízy. Z ní vyrůstají početné okrouhlé stříbřitě zdobené listy a vzpřímené delší stvoly s květy v různých barvách, velikostech i odstínech. U bramboříků obdivujeme barvy od bílé přes odstíny růžové a červené až po fialovou a karmínovou. Pěstovat můžeme také bramboříky s dvoubarevnými květy, případně exempláře trpasličí s miniaturními květy. Některé druhy mají zvlášť působivé vlnité okraje.

K nákupu nás zpravidla nalákají bohatě kvetoucí rostliny, které musíme následně umístit ve světlé a chladné místnosti bez průvanu a kolísajících teplot. Pokud budeme pamatovat na to, že brambořík kvete v chladné místnosti dlouhé týdny, zatímco v teple brzy odkvete, budeme se z jeho krásy moci těšit dlouho. Půda v květináči nesmí nikdy vyschnout a nemá být vápenitá. Jakmile bramboříky odkvetou, už dále rostlinu nezaléváme a květináč odstavíme na suché místo, kde zůstane až do konce června. Ve většině případů se odkvetlé bramboříky dále nepěstují, ale pokusit se o to rozhodně můžeme. V průběhu června hlízu očistíme a uložíme ji do směsi listovky, pařeništní zeminy a písku v poměru 2:2:1. Hlízu zasadíme tak, aby nad povrch zeminy vyčnívala pouze jedna její třetina, pravidelně ji zaléváme, jakmile vyraší listy, začneme s pravidelným přihnojováním 1x týdně.

Hvězdník

Hvězdníky (Hippeastrum) jsou známé taky pod nesprávným názvem Amaryllis. Dnes jsou nejhojněji pěstovaní mezidruhoví kříženci do prodejen dodáváni pod souhrnným názvem Hippeastrum x hortorum. Tyto moderní odrůdy vynikají velkými nálevkovitě zvoncovitými květy, z nichž některé mají v průměru 15-20 cm. Zatímco jedny bývají jednobarevné, jiné mohou být pruhované, nebo s okrajem v jiné barvě. Určité druhy navíc příjemně voní.

Silné cibule hvězdníků se vysazují v lednu nebo v únoru. Tou dobou začínají rašit. Vysazujeme je do nepříliš velkých květináčů tak, aby dvě třetiny cibule vyčnívaly ze zeminy, která je lehká a dobře propustná. Jakmile cibule vyraší, umístíme květináč s cibulí na světlé místo a zalijeme. Květináč by neměl být o mnoho větší než cibule. Když dosáhne výhon délky prstu, začínáme s pravidelnou vydatnou zálivkou. S tou vytrváme po celou dobu růstu a kvetení hvězdníku. Až v polovině srpna zálivku omezíme, až cibule zatáhnou. V době růstu potřebují rostliny jednak vyšší vlhkost vzduchu a také dostatek světla. 1x týdně je přihnojíme, a to plným hnojivem bez vápníku. Ideálním hnojivem je pro ně zředěný kravinec. Koncem července přestaneme s přihnojováním a postupným omezováním zálivky přibližně od poloviny srpna udržujeme rostliny v suchu, dokud listy nezaschnou. Letní odpočinek je pro hvězdníky velmi prospěšný.

Hvězdníky bývají v zimním období také častým květinovým dárkem. Je možné je pořídit i v netradičním dárkovém balení. Hlízy mívají obalené speciální voskovou vrstvou, která může být i různě barevná. Najdete je pod označením wax amarylka, popř. amarylka ve voskovém kabátku. Takto ošetřené cibule hvězdníků nepotřebují v době květu půdu ani vodu. Prodejci je dodávají se stojánkem, čímž může jednoduše vzniknout zajímavá ozdoba svátečního stolu. Případně se nabízejí i cibule potažené mechem. Najít je můžete nejen v nabídce zásilkových obchodů, ale i v zahradních centrech či hobby marketech.