Stoprocentní jistotu, že nedojde k požáru v domě, nebudete mít nikdy. Můžete ji však zvýšit určitými zvyklostmi a požárními ochranami, které pomůžou zamezit vzniku ohně a jeho následnému šíření. Nejčastějším zaviněním požáru v domácnosti je neopatrnost při kouření. Stejně tak nebezpečná může být i nedbalost při vaření. Chovejte se při manipulaci s ohněm zodpovědně, vyhraďte si na to čas, a hlavně nikam nespěchejte.
Podívejte se na poučné video, jak snadno a rychle může požár vzniknout v domácnosti:
Nehaste olej vodou
Vysoké riziko vzniku požáru představují především elektrické a plynové spotřebiče, od kterých stačí na chvilku odejít a oheň, jak se říká, může být až na střeše. Častým milníkem je také hašení vzníceného oleje vodou. V takovém případě se oheň velmi rychle rozšíří a může vám tak způsobit ošklivé popáleniny. Raději sáhněte po poklici, která zamezí přístupu čerstvého vzduchu a oheň tak spolehlivě uhasí. Po skončení vaření se také vždy ujistěte, že je vše vypnuté.
Utěrky a chňapky u plotny
Další zásadou, kterou byste neměli podceňovat, je ponechávání utěrek a kuchyňských chňapek daleko od horké plotny. Stejně tak nenechávejte ani sušit prádlo v blízkosti krbových kamen nebo kotle. Sálající teplo snadno vznítí látku, která se nachází kousek od zdroje. Pozor by si měli dát rovněž kuřáci, jelikož by se v místnosti kouřit vůbec nemělo. Cigaretu také vždy típněte pouze do nehořlavých nádob.
Nenechávejte je bez dozoru
Jistě už jste slyšeli, že někdo nechal bez dozoru spotřebič a kvůli tomu vyhořel celý byt, ne-li dům. Bohužel taková skutečnost se může stát opravdu každému z nás. Nikdy proto neodcházejte od zapnuté žehličky, trouby či sporáku, zapálené svíčky a dalších věcí, které mohou způsobit požár. S ohněm nenechávejte o samotě ani malé děti a domácí mazlíčky.
Detektory a ochranné pomůcky
Chránit svou domácnost proti požáru můžete hned několika věcnými prostředky, které upozorní na případný kouř či plyny, zpomalí postup ohně či zmírní jeho ničivé následky. V domě by proto neměl chybět hasicí přístroj, požární hlásič i protipožární dveře v rizikovějších místnostech, jako jsou kuchyň, kotelna a garáž.
Pravidelné kontroly
Důležitou podmínkou správné funkčnosti elektrických požárních chráničů při vzniku ohně jsou pravidelné kontroly. Totéž platí i o revizích topidel a komína. Správná údržba zajistí nejen dlouhou životnost, ale také sníží riziko vzniku ohně.
Související články
Zdroje: ceskestavby.cz, dumazahrada.cz, vseprobydleni.cz