Zdroje: living.iprima.cz, www.wikihow.cz, hobby.instory.cz

Jestliže se vám už doma tyto drobné mušky objevily, neodkládejte jejich postupnou likvidaci a jednejte okamžitě. Začněte kontrolou kritických míst, kde se octomilkám líbí, aby neměly kde hodovat a stále se množit.

Prevence nade vše

Většinou je láká zralé a zahnívající ovoce, často lítají v okolí sladkých šťáv a milují vše, co kvasí. Skvělým vábidlem jsou pro ně také sklenice od vína, piva či sladkých limonád. A samozřejmě odpadkový koš, který stačí mít lehce nedovřený a octomilky si tam mohou hodovat na ledasčem. Vždy mějte na mysli, že dokonale čistá kuchyně bez nedopitých sklenic a s uklizenými nedojedenými zbytky jídel vás předem ochrání před jejich nálety.

Otravují, ale poslouží i vědcům

Octomilka obecná (Drosophila melanogaster) je z rodu malého dvoukřídlého hmyzu, který spadá do čeledi octomilkovitých. Přestože je tato havěť nepříjemná má i své vzácné využití. Patří k živočichům, kteří se často využívají v genetických výzkumech a náleží k zásadním modelovým organismům vývojové biologie. Všechny octomilky jsou výbornými letci na velkou vzdálenost, a navíc s vynikajícím čichem. Je jich nespočetné množství druhů a jejich barevnost je velmi pestrá. Bývají žluté, ale i lehce načervenalé, hnědé i černé. Jsou velice drobné a malé, jen 2 až 4 mm dlouhé.

Najednou jsou jich hejna, proč?

V případě, že se vám nastěhují do bytu, není opravdu vůbec jednoduché se jich zbavit. Mají totiž neskutečně silnou schopnost rychlého rozmnožování. Samička naklade během chvilky až 500 vajíček. Další octomilky se pak přímo u vás doma vylíhnou tak za 3 až 4 dny, v závislosti na teplotě. Přestože jsou octomilky vždy v početní převaze, nevzdávejte se a připravte na ně účinnou past!

Jak se zbavit ovocných mušek

Budete potřebovat pouze pár jednoduše dostupných komponentů:

  1. jablečný ocet
  2. saponát na nádobí
  3. sklenici nebo malou misku

Varování

Ačkoli hlavní složkou je ocet, který je považován za bezpečný pro konzumaci, saponát či jar tuto vlastnost nemá. Proto dávejte pozor, aby byl připravený roztok mimo dosah dětí.

Než začnete udělejte pár důležitých kroků

Vyhoďte jakékoliv přezrálé ovoce, které by mohlo přitahovat ovocné mušky. Zkontrolujte vodní odpady, často jsou ideálním místem, kde octomilky rády hodují. Dávejte si také pozor, abyste doma neměli zbytečně přelité květiny, protože mokrá hlína je pro ně ideálním místem na kladení vajíček. A určitě zkontrolujte odpadkový koš. Stačí ho mít pečlivě uzavřený a octomilkám bude nepřístupný.

Příprava pasti

Nalijte šálek jablečného octa do sklenice nebo malé misky a přidejte několik kapek mycího prostředku. Takových lákadel si můžete připravit v bytě i početnější množství. Umístěte je bezpečně do míst, kde se vám mušky usídlily a často se objevují. Pak už jen trpělivě čekejte na výsledek.

Proč to funguje

Ocet je všestranný kuchyňský prostředek, který je šetrný k životnímu prostředí bez škodlivých výparů. Ovocné mušky jeho vůně velmi přitahuje, a tak se při svých náletech budou pokoušet přistát na hladině připravené směsi, kde je však přivítá nemilé překvapení. Saponát totiž narušuje povrchové napětí octa a ovocné mušky to zcela pomate. Jednoduše spadnou do lákadla a utopí se. A během několika dní máte zase doma čistý vzduch bez drobných predátorů.

Tipy na závěr

Místo misky můžete použít i lahev s úzkým hrdlem. A protože se ocet postupně odpařuje, je dobré ho každý den trošku doplnit.