Na obranu proti komárům samozřejmě existuje mnoho chemických repelentů, které slibují ochranu před nepříjemnými kousanci, ale stále více lidí v současné době hledá přírodní alternativy. Jednou z méně známých, ale účinných metod, je použití vanilkového extraktu. Jde o přírodní prostředek, který nejen, že krásně voní, ale dokáže také dokonale zmást komáry.

Jak si komáři vybírají své "oběti"? Vysvětlí vám to video na youtube od Zázraky Světa:

Zdroj: Youtube

Jsou to vždy samice

Zajímavostí, kterou možná mnoho z nás neví, je fakt, že pokud vás “napadne” komár, můžete si být na 100 % jisti, že jde o samičku. Samci se totiž spokojí třeba se šťávami z květů. Ani tato zajímavost nás ale jistě s vidinou bezesných nocí kvůli svědícím pupínkům nesmíří. 

Vanilka překryje i pot

Proč se můžeme pomocí vanilkového extraktu účinně bránit komárům? Princip je jednoduchý, jde zkrátka o skutečnost, že právě vanilka dokáže celkem spolehlivě překrýt veškeré pachy, podle kterých se komáři řídí při hledání svojí večeře.

Je to lidský pot, ale i pachy, které my vůbec necítíme, ačkoliv komáři je vnímají až na vzdálenost padesáti metrů. Podle všeho dokáží už zdaleka dokonce poznat i krevní skupinu své vyhlédnuté oběti. Proto je možné, že – jak se říká – někdo zkrátka komárům “chutná” víc a jiný méně. 

Můžete snadno ušetřit

Je třeba podotknout, že pokud budeme chtít tuto metodu použít, musíme si vzít na pomoc skutečně přírodní extrakt. Chemicky vyráběné náhražky fungovat nebudou, případně jen s mnohem horším účinkem. Protože je skutečný vanilkový extrakt poměrně drahou záležitostí, můžeme si jej vyrobit sami doma.

Vyrobte si repelent doma

Bude stačit obyčejná vodka ze supermarketu a vanilkové lusky. Ty rozřízneme, nakrájíme na menší kousky a jednoduše vložíme do alkoholu, kde je necháme ideálně tři měsíce louhovat. Pak už bude hotovo a vanilkový extrakt bude připraven k použití, ať již budete chtít upéct chutné sladké pohoštění, nebo odehnat obtížné komáry. 

Pokud použijete takový vanilkový výtažek k obraně proti bodavému hmyzu, můžete jej naředit 1:1 s vodou a pomocí rozprašovače, stejně jako průmyslově vyráběné insekticidy, nastříkat na tělo a na oblečení. Můžete si být jisti, že jde o ryze přírodní záležitost, která by neměla ublížit ani dětem či lidem s citlivou pokožkou. 

Olej hydratuje pokožku

Stejně jako vodný roztok si můžeme připravit také vanilkový olej, který vznikne smícháním vyrobeného nebo koupeného extraktu s nosným olejem – například kokosovým nebo olivovým. Vznikne tak produkt, který vás nejen ochrání proti komárům, ale navíc také napomůže k hydrataci pokožky. 

Svíčka podpoří atmosféru

Pro podpoření příjemné atmosféry a udržení komárů v dostatečné vzdálenosti je možné vyrobit si také domácí vanilkové svíčky. Bude stačit, když jakékoliv starší nebo obyčejné svíčky rozpustíte v hrnku, přikápnete pár kapek vanilkového extraktu a vytvoříte si novou svíčku, třeba nalitím vosku do menší zavařovací sklenice, kterou můžete následně dozdobit do stylu, který vám bude vyhovovat.

Kromě vanilky je možné obdobně použít také výluh z citronové trávy, který navíc podle některých studií působí ještě déle, dokonce v řádu několika hodin. 

Související články

Zdroje: www.housebeautiful.com, labmuffin.com, blog.mercy.com