Nejúčinnější jsou chemické prostředky. Ty zlikvidují nezvaného hosta i s kořínky. Někdy postačí jen trocha manuální práce a mechu se zbavíte. Jaké jsou neosvědčenější způsoby, jak se mechu zbavit?

Mech miluje vlhko a temno. Proto se mu mnohem více daří na střechách a v místech, kam slunce během dne nesvítí tak často. Abyste se mechu zbavili jednou pro vždy, je potřeba učinit dva důležité kroky. Jaké to jsou zjistíte ve videu YouTube kanálu Kelly Concepts:

Zdroj: Youtube

Krasavec, který ničí

Na starších dřevěných chaloupkách uprostřed lesa vypadá romanticky. V přírodě hraje velmi důležitou roli, protože zadržuje vláhu a tím zásobuje vodou například les. Žádoucí je také na zelených vegetačních střechách, kde vypadá naprosto fantasticky. Jenže tyto střechy jsou k pěstování nejrůznějších druhů rostlin včetně mechu uzpůsobeny. Horší je, pokud se vám mech usadí na klasické střeše nebo plotě. Díky schopnosti nasávat vlhkost je skoro jako houba a jeho hmotnost se vlivem zadržované vody může znásobit, což dříve či později vede k poškození střešní krytiny a dalších nepříjemností. Jak z toho ven?

Na krytině nezáleží

Pokud se chytáte za hlavu a přemýšlíte, že jste měli zvolit jinou střešní krytinu a měli byste pokoj, zřejmě vás potěšíme. Mech je velmi houževnatý organismus a dokáže se adaptovat na jakékoliv podmínky. Je sice pravda, že se mu velmi daří na krytinách s vyšším obsahem cementu, ale nepohrdne ani pálenou keramickou taškou, břidlicovou, ale ani plechovou krytinou.

Nechte vejít slunce

Pokud je kolem střechy bujná vegetace a z větší částí je schovaná pod větvemi stromů, zkuste je prořezat. Mech si hledá místo, kde se mu bude dobře růst, tedy takové, kam slunce přímo nepraží a je dostatečně vlhké. Pokud tedy pustíte na střechu nebo další mechem porostlé části zahrady a domu slunce, mechu se tolik dařit nebude.

Mechanicky ano, ale ne všude

Nejjednodušší způsob je mechanické čištění střechy. Jednoduše pomocí kartáče s pevnými štětinami a wapkou se silným proudem vody. Vyhraďte si na očistu střechy a plotů dostatek času, je potřeba je zbavit mechového kabátu skutečně důkladně, aby se zase brzy neobjevil. Na použití vysokotlakého čističe a nejrůznějších kartáčů ale zapomeňte u eternitových střech. Uvolňuje se z nich nebezpečný azbest.

Modrá je dobrá

Účinným spolubojovníkem proti mechu je modrá skalice, neboli síran měďnatý, který naředíte s vodou v poměru půl kila skalice na deset listů vody. Roztokem pak naplňte postřikovač a vrhněte se na ošetření míst, kde mech mít nechcete (střechy, ploty, zdi). Roztok však rozhodně neaplikujte na rostliny a trávník. Vyzkoušet můžete i namíchání roztoku bělidla a vody tak, jak vidíte ve videu výše. Prevencí proti rozšíření mechu je instalace měděných pásů pod hřebenem střechy. Oxidy kovů totiž mechu nesvědčí a dokonce jej hubí. Pakliže tedy opatříte střechu měděnými nebo zinkovými pásy, mech si invazi na váš dům rozmyslí.

Související články

Zdroje: www.ceskestavby.cz, stavimbydlim.cz, www.idnes.cz