Olejové skvrny na oblečení jsou nepříjemnou potíží, ale jejich likvidace není neřešitelná. Pokud se jich chcete úspěšně zbavit, nemusíte využívat předražené prostředky, které jsou navíc plné chemie. Naprosto vám postačí ingredience, které má každá hospodyně doma. O které se jedná a jejich sílu využívaly už naše babičky?

Jak odstranit skvrny od oleje z oblečení se podívejte na tomto YouTube videu na kanále Cleanipedia:

Zdroj: Youtube

Co nikdy nedělat

Ve chvíli, kdy je na textilu olejová skvrna, nikdy na ni nepouštějte ani studenou či horkou vodu. Oleje se tak nezbavíte, naopak si situaci s čištěním značně zkomplikujete. Tuk se díky vodě roznese a skvrna se ve výsledku zvětší.

Absorbujte přebytečný olej

Raději hned po nehodě použijte absorpční materiál a skvrnu jím posypte. Vhodný je například kukuřičný škrob, dětský pudr nebo hladká mouka. Nechte působit zhruba tak 10 až 15 minut.

Skvrnu si nejprve připravte

Následně použitý posyp z tkaniny vyklepejte a na mastné místo vetřete odmašťovací prostředek, který nechte opět působit po dobu 5 až 10 minut. Které ingredience perfektně fungují?

Jar a jedlá soda

Pokud se vám na oblečení dostal olej a způsobil mastnou skvrnu, a to ať už se jedná o olej jedlý, nebo olej motorový, využijte kombinaci jaru a jedlé sody. Jedná se totiž o opravdu silný odmašťovač. Nejprve naneste na mastnou skvrnu jar, který tuk dokonale rozpustí a poté ještě naneste jedlou sodu. Nechte působit a následně textilii vyperte. Použijte nejvyšší doporučenou teplotu pro daný typ tkaniny. A další možné alternativy?

Využijte sílu bílého octa nebo citronu

Protože ocet obsahuje zhruba 8 % kyseliny citrónové, je výborný k odstraňování olejových skvrn. Pokud snad doma zrovna ocet nemáte, lze použít i šťávu z čerstvého citronu. Potřísněné místo potřete trochou octa, případně pokapejte citronem a nechte opět pár minut působit. I zde lze místo navíc posypat jedlou sodou. Poté vyperte.

Žlučové mýdlo

Dalším účinným prostředkem na mastné skvrny je osvědčené žlučové mýdlo. Poradí si i s opravdu zažranou mastnotou. Můžete jej využít jak v pevné, tak i v tekuté formě. Olejovou skvrnu potřete mýdlem, nechte působit, pak místo lehce vymyjte mokrou houbičkou a vyperte.

Související články

Zdroje: www.express.co.uk,www.t-shock.eu, www.uklidy-kancelari.cz