Při odvzdušňování je vhodné mít po ruce nádobu na unikající vodu.
Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Jak a kdy správně odvzdušnit radiátory před zimou

Nehřeje vám naplno zapnuté topení? A nebo se z radiátorů ozývají šplouchavé či jiné zvuky? Pak je nejvyšší čas otopný systém odvzdušnit. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat i nač si dát pozor.

Kdy a jak často odvzdušňovat

Odvzdušňování, respektive odplyňování, otopné soustavy je ideální provádět před začátkem topné sezóny, po opravách či rekonstrukcích a dále pak v intervalu 3 měsíce, popř. podle potřeby. Signálů, že je radiátory potřebují odvzdušnit, je hned několik. Kromě toho, že se zapnutý radiátor neprohřívá rovnoměrně, to bývají i různé zvuky (rachocení, šplouchání).

Pomůcky na odvzdušnění topení

  • vhodná nádoba na odkapávající vodu (např. sklenice, hrnek, miska)
  • utěrka nebo hadr
  • odvzdušňovací klíč pro radiátory, popř. šroubovák příslušné velikosti

Odvzdušnění krok za krokem

Termostatickou hlavici (ventil) radiátoru musíme před odvzdušňováním nastavit na maximum, tedy úplně otevřít. V bytovém domě se doporučuje vypnout oběhové čerpadlo. Vyčkáme přibližně 30-60 minut, až se vzduchové bubliny v radiátorech shromáždí, a můžeme začít se samotným odvzdušňováním. U nízkých budov bychom měli začít odvzdušňovat radiátor nejblíže ke kotli a postupovat ke vzdálenějším.

Aby nedošlo k poškození podlahové krytiny, položíme pod radiátor hadr tak, aby případně unikající vodu z ventilu zachytil. Někdo doporučuje hadr omotat přímo kolem ventilu.

Odvzdušnění radiátoru bychom měli věnovat pravidelnou pozornost. Odvzdušnění radiátoru bychom měli věnovat pravidelnou pozornost. Zdroj: petr73 / Shutterstock.com

Za pomoci speciálního klíče či odpovídajícího šroubováku pomalu uvolníme odvzdušňovací ventil směrem doleva. Obvykle stačí jen půl otáčky. V tuto chvíli je vhodné pod ventilem držet připravenou nádobu, do které zachytíme případně unikající vodu. Jakmile dojde k uvolnění ventilu, ozve se syčení. Unikající vzduch může být horký, proto je třeba dávat pozor.

Po povolení odvzdušňovacího ventilu nejprve unikne vzduch a pak i trocha vody. Po povolení odvzdušňovacího ventilu nejprve unikne vzduch a pak i trocha vody. Zdroj: Yevhen Prozhyrko / Shutterstock.com

Jakmile syčení ustane, začne unikat voda. To je signál, že radiátor je odvzdušněný a je možné ventil uzavřít. Pokud bylo oběhové čerpadlo vypnuté, je možné jej znovu zapnout. Důležité je zkontrolovat, zda je tlak vody v topném okruhu dostatečný.

Úspěch se nedostavil?

Příprava na topnou sezónu -někdy je zapotřebí zásah instalatéra. Příprava na topnou sezónu -někdy je zapotřebí zásah instalatéra. Zdroj: Yevhen Prozhyrko / Shutterstock.com

Někdy je třeba celý proces odvzdušňování opakovat ještě znovu. Pokud všechna otopná tělesa po zahájení vytápění nehřejí naplno ani po opakovaném odvzdušnění, je vhodné kontaktovat odborníka.

Akční letáky