obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Okapy: volba materiálu, odvodnění, instalace, systémy

Bez kvalitních okapů se voda může dostat až do základů domu a začít jeho destrukci. Při výběru okapů je třeba se zaměřit hlavně na jejich životnost a teprve potom na vzhled. Důležitým ukazatelem je jistě i cena.

Kvalitní střešní krytina má většinou dlouhou životnost, proto by i okapy měly být kvalitní. Nákupem levných okapů sice ušetříme, ale vzhledem k další vynaložené práci s jejich údržbou nás nakonec vyjdou dráž.

Plechové, nebo plastové?

Dříve se na výrobu okapů používal takřka stoprocentně ocelový pozinkovaný plech silný 0,5 až 0,7 mm. Díly se spojovaly letováním nebo nýtováním. Stejně se spojovaly i okapy z měděného plechu.

V současné době trh nabízí široký sortiment střešních doplňků, které výrobci dodávají jednotlivě nebo v ucelených okapových systémech, případně i jako součást systému střešní krytiny. Na výběr jsou okapy

  • pozinkované,
  • plastové,
  • měděné,
  • titanzinkové,
  • nerezové.

Jednotlivé materiály se od sebe liší vzhledem, cenou a způsobem údržby.

okap z hliníku okap z hliníku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hliníkové okapy

Výhodou okapů z hliníkového plechu je, že nekorodují a jsou lehké, což usnadňuje instalaci. V nabídce jsou v široké barevné škále, takže je lze sladit s barvou střešní krytiny nebo fasády. Výrobci uvádějí životnost čtyřicet let. Hliníkový okap je asi čtyřikrát dražší než pozinkovaný a může být ošetřen komaxitovým nátěrem, tedy vysoce odolnou práškovou vypalovací barvou.

Pozinkované okapy

Pozinkovaný plech je klasickým materiálem na výrobu okapů, ale jeho nevýhodou je náročnější údržba, protože se musí natírat. Poprvé okapy natřeme až asi za rok po jejich osazení, tedy až když je pozinkovaný povrch zoxidovaný. Nátěr zabrání vzniku koroze. Při pravidelné údržbě je životnost okapů z pozinkovaného plechu přibližně dvacet let. Inovaci přineslo vypalování plechu, který pak déle vydrží. Jinou kategorií jsou plechové okapy chráněné plastem, které mají dlouhou životnost a nemusí se natírat.

plastové okapy plastové okapy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Plastové okapy

Snadno se montují, mají dlouhou životnost a nejsou náročné na údržbu. Jsou barevně stálé, nejčastěji v bílé, černé a hnědé barvě, ale vyrábějí se takřka v jakémkoliv barevném odstínu; mohou být lesklé, matné nebo polomatné. Jsou ale dražší než okapy z pozinkovaného plechu.

Měděné okapy

Nepotřebují povrchovou úpravu ani údržbu. Měď si na vzduchu časem vytvoří vlastní ochrannou vrstvu, která ji zbarví nejprve dohněda a později dozelena. Výhodou je životnost (přibližně osmdesát let), nevýhodou cena – měděné okapy jsou třikrát dražší než okapy z pozinkovaného plechu.

titanzinkové titanzinkové Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Titanzinkové okapy

Jsou vyrobeny ze slitiny zinku, titanu a mědi a mají stejnou životnost jako měděné okapy, jsou však pružné a nepotřebují údržbu. Mohou být lesklé nebo matné ve dvou modifikacích – světle nebo tmavě šedé. První varianta je zhruba dvaapůlkrát dražší než pozinkovaný plech, druhá pak více než třikrát dražší. Tento materiál je náročný na dodržování technologických postupů při instalaci.

Propojování

Z ekonomických důvodů lze kombinovat okapy z různých materiálů a jejich příslušenství, ale musíme dávat pozor, aby se tyto materiály snesly. Vodorovné okapy se do sebe zasunují, svodové a žlabové části se propojují koleny a systémy se upevňují do žlabových háků či objímek. Okapové systémy se od sebe liší vzhledem, trvanlivostí, dobou montáže a pochopitelně cenou.

napojení svislé části okapu napojení svislé části okapu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odvodnění

Každé vnější odpadní potrubí by mělo být opatřeno lapačem střešních splavenin a každý okap by měl být dimenzovaný podle plochy střechy. Výrobci většinou uvádějí vzorce pro jednoduchý výpočet, u kterých vycházejí z množství srážek v dané oblasti. Zpravidla jde o hodnotu 75 mm/hod., která odpovídá intenzivnímu dešti, a sklonu střechy do 50°. Pro svislé odvodnění se doporučuje průměr okapových rour minimálně 100 mm.

Instalace

Spádování by mělo být minimálně 2 cm na 1 m délky. Zvolíme také raději kompletní okapový systém (spojky, objímky, mezikusy), protože pak budeme mít záruku, že bude všechno pasovat. Na trhu jsou i takzvané stavebnice, které lze složit bez použití speciálního nářadí.

instalace okapu instalace okapu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Příklady okapových systémů

V nabídce společnosti Bramac je okapový systém ve dvojím materiálovém provedení: Stabicor – M je vyroben z ocelového pozinkovaného plechu s ochrannou barevnou vrstvou a Stabicor – P je z plně probarveného tvrzeného PVC, k jehož výhodám patří zejména vysoká stabilita a odolnost proti pružným deformacím.

Společnost Prefa Aluminiumprodukte nabízí okapové systémy, žlaby půlkulaté, hranaté i nástřešní, včetně doplňků a záruky 40 let.

Společnost Galeco má okapový systém Galeco Stal vyrobený z finské oceli a potažený čtyřmi ochrannými vrstvami. Galeco PVC téže společnosti je vyrobený z neplastifikovaného polyvinylchloridu. Je velmi odolný proti mechanickému poškození a odbarvení, má velkou pevnost v tahu a ohybu, je odolný vůči korozi, působení kyselin, zásad, solí a dalších sloučenin rozpustných v dešťové vodě.

Společnost Skantak nabízí okapový systém Plannja Siba z kvalitního švédského ocelového pozinkovaného plechu síly 0,6 mm s oboustrannou povrchovou úpravou Plastisolem SCE. Je to univerzální okapový systém, který je vhodný ke všem typům střešních krytin.

okapový systém Lindab okapový systém Lindab Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Okapový systém LindabRainline od společnosti Lindab má ocelový, žárově pozinkovaný plech s ochrannou barevnou vrstvou po obou stranách, která zaručuje vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům, velmi dobrou ochranu proti korozi a přirozeně trvanlivou povrchovou úpravu.

Systém odvodnění střech Rheinzink od stejnojmenné společnosti obsahuje půlkulaté a hranaté střešní žlaby, svody, četné komponenty a odpovídající příslušenství.

Okapové systémy SAG jsou strojně zpracované, mají hladké svařované spoje a nabízejí komplexní ucelený systém doplňků.

Akční letáky